Okusna tradicija: Bodimo vzor otrokom

Navajanje otrok na zdravo prehranjevanje ne more biti prepuščeno le šolam. Temelje je treba zgraditi v domačem okolju.

Objavljeno
21. april 2016 10.26
Uroš Štefelin
Uroš Štefelin

Moja velika želja je, da bi vsi jedli zdrave jedi, se veliko gibali v naravi in se zato dobro počutili. Dobro telesno in duševno počutje sta temelj za motivacijo, učinkovito delo, samouresničevanje in osebnostno rast.

Za gibanje mora poskrbeti vsak sam, za vsaj en zdrav obrok pa lahko poskrbimo kuharji, saj večina Slovencev je kosilo v šoli ali pa na delovnem mestu.

S kuharji iz različnih ustanov (šol, domov upokojencev, kuhinj v velikih podjetjih ...) skupaj razmišljamo in načrtujemo obroke za otroke, upokojence in zaposlene. Moja želja je, da bi vse kuharske ekipe upoštevale načela zdrave prehrane, uravnoteženosti obroka, izbire pravih ogljikovih hidratov in maščob, uporabljale tradicionalne, lokalne in sezonske sestavine ter z jedmi pripovedovale zgodbe.

Želim si, da bi bilo dovolj denarja za »javne« kuhinje, da bi bile te kadrovsko okrepljene in da bi zaposlene lahko tudi denarno motivirali. Navsezadnje so zelo pomembne za zdravje Slovencev. To bi bilo idealno.

Pa se malo pomudimo v šolskih kuhinjah. Otroci so vendar naše največje bogastvo.

Stanje »na terenu« je takšno, da se šolski kuharji vsak dan srečujejo z izzivom, kako skuhati in postreči tako, da bodo otroci jedli. Šolski kuharji ne morejo delati čudežev, če otroci ne razvijejo pravih prehranjevalnih navad doma. In otroci se učijo s posnemanjem staršev.

Ali smo starši dober vzor? Ali jemo polnovreden zajtrk? Ali pripravljamo zdrave večerje, da se družina zbere in uživa v hrani in dobri družbi? Ali smo očistili domače kuhinje rafiniranih olj, transmaščob, enostavnih ogljikovih hidratov, predelanih živil nasploh? Ali nakupujemo skupaj z otroki, jih vodimo tudi na lokalne tržnice, na kmetije, nabiramo z njimi divja zelišča, vrtnarimo, pripravljamo obroke skupaj? Če tega ne počnemo, ne moremo od šolskih kuharjev pričakovati čudežev.

Kljub temu pa se šolski kuharji, vodje prehrane in ravnatelji trudijo. Namenjajo dodatna sredstva za zdrava živila, za sodobne tehnične pripomočke, se izobražujejo, se povezujejo, vzpostavljajo šolske vrtove, kupujejo lokalno, ne ponujajo sladkih pijač, individualno obravnavajo otroke, jedo skupaj z otroki, vključujejo otroke v delovni proces, dopuščajo otrokom, da jed do konca sestavijo ali nadgradijo sami, vabijo dobavitelje, znane kuharje, pripravljajo Prešernove, Vodnikove jedi, oživljajo recepte babic učencev, pripravljajo jedi iz otroških slikanic, prirejajo kuharske delavnice, tekmujejo, razmišljajo o jedeh v družbenem kontekstu in z njimi govorijo zgodbe, krasijo šolsko keramiko ...

Šole se res trudijo. Ampak, ne pozabimo, vse se začne doma!

Pokažimo svojim otrokom pravo pot v zdravo in polno življenje.

***

Uroš Štefelin je vrhunski kuharski mojster in solastnik restavracije Vila Podvin, ki navdih za svoje kulinarične stvaritve črpa iz lokalnih sestavin in tradicije.

V vlogi avtorjev naših kulinaričnih blogov, s katerimi vam postrežemo vsak četrtek ob 15. uri, mu družbo delajo še:

- Klemen Rojnik, jedec, triatlonec in farmacevt

- Teja Kuk, socialna delavka, prostovoljka in vodja projekta Skuhna

- Alja Dimic, prehranska terapevtka, Center Holistic

- Gorazd Potočnik, slaščičarski mojster, Sladkozvočje

- Marko Jamnik, fotograf, pisec pivovarskega bloga in tudi čisto pravi pivovar.

Po dosjeju kulinaričnih blogov lahko brskate TUKAJ.