Okusna tradicija: Fondiji v Podvinu

Kako v mesecu ljubezni z jedmi povezati zaljubljence? Tako, da jedo iz iste sklede.

Objavljeno
09. februar 2017 09.43
Uroš Štefelin
Uroš Štefelin

Januar je mesec, ko se decembrska norija umiri in se lahko posvetim ustvarjanju za naprej. Ženejo me novosti, živčen sem, če predolgo ne ustvarim nič novega, se ne naučim nič novega. Torej sem razmišljal o februarju. Kaj pa se dogaja ta mesec? Ja, februar je mesec ljubezni, valentinovo. Pa marec je še bolj moj mesec ljubezni, ko se ženijo ptički in praznujemo gregorjevo.

Kako torej z jedmi povezati zaljubljence? Tako, da jedo iz iste sklede.

Ste vedeli, da so v Podvinskem gradu do druge svetovne vojne živeli Francozi, De Poglinac? Po pričevanju domačinov so v dolgih zimskih večerih uživali ob fondijih. Sire so pripeljali s seboj iz Francije.

In temelj kulinarične zgodbe je tu. Ja, fondije bomo ustvarili, saj izhajajo s podvinskega posestva. Le nadgraditi jih moramo. Joj, kako jih bomo pa stregli, kaj bomo pomakali vanje, kaj sploh je pravi fondi ...? En kup vprašanj se mi je porodilo, obenem pa res ne pomnim, da bi v Sloveniji kdo ponujal fondije. Niti h konkurenci ne morem pošpegat!

Mojo pravilno usmerjenost je potrdil klic gosta, ki je spraševal, ali slučajno ponujamo fondije. »Joj, gospod, za zdaj so le v moji glavi, februarja pa ste toplo vabljeni,« sem bil vesel in ga povabil. Torej izziv je bil sprejet, saj sem že imel goste za svojo novo jed.

Posode za fondi so oblikovali varovanci CUDV Radovljica. Foto: Vila Podvin

Kam bom vlival sire?

Pa sem razmišljal in v restavraciji na mizah zagledal svečnike, delo varovancev Centra za usposabljanje, delo in varstvo Radovljica. Jaaaa, na tak način, kot delajo svečnike in uparjalnike za arome, bomo naredili posode za fondi. Takoj sem poklical slikarja Matjaža Arnola, ki je mentor, in se dogovoril za sestanek. Skupaj z Matjažem in varovanci sodelujemo res dobro, za nas so naredili krožnike, restavracijo krasijo njihove umetniške slike, dva sta se priključila naši kuhinjski ekipi. Hitro sva se sporazumela, ekipa je pljunila v roke in posodice za fondije so tu − prekrasne, čisto posebne, naše skupne!

Posoda je tu, kaj pa vsebina?

In sem mešal razne sire, testiral, nič mi ni bilo všeč. Ugotovil sem, da v sirne fondije dodajajo precej »kemije«, da so lepo mazavi. Tega seveda nisem hotel. Pa res nima smisla, da kupujem drage, tuje sire. Le kdo ima kakovostne in raznovrstne sire v Sloveniji? Ja, Pustotniki, seveda. Z ekipo smo jih že obiskali, pri njih izdelali svoj sir, se seznanili z njihovo zgodbo, usmeritvami. S Katarino sva se hitro dogovorila, siri za testiranje so bili pri meni že naslednji dan. Katarina je tudi izdala svoja razmišljanja in skrivnosti o fondijih. V posebnem razmerju smo raztopili pustotnikovega kosca, staro gaudo in pustotnika, dodali trsegvavov višnjev liker in ščurkove strune.

Ustvarjanje fondija v kuhinji Vile Podvin. Foto: Vila Podvin

V sirni fondi pa pomakamo: zelenjavo, piščančje zvitke, brioše s polenovko, njoke z lešniki, s konopljo, bandeljce, krokanet iz gorenjskega želodčka, grisine ...

Res je lepo gledati zaljubljence, ki se z jedmi še bolj zbližujejo! Pa vse je slovensko, spet smo se lepo povezovali, se naučili veliko novega in še obudili tradicijo Podvina!

Se vidimo?

***

Uroš Štefelin je vrhunski kuharski mojster in solastnik restavracije Vila Podvin, ki navdih za svoje kulinarične stvaritve črpa iz lokalnih sestavin in tradicije.

V vlogi avtorjev naših kulinaričnih blogov, s katerimi vam postrežemo vsak četrtek ob 15. uri, mu družbo delajo še:

Klemen Rojnik, jedec, triatlonec in farmacevt

Anja Korenč, oblikovalka embalaže, soustanoviteljica studia Fork.

Alja Dimic, prehranska terapevtka, Center Holistic

Gorazd Potočnik, slaščičarski mojster in lastnik podjetja Sladkozvočje.

Anita Lozar in Matej Pelicon, pivovarja in lastnika ajdovske craft pivovarne Pelicon.

Po dosjeju kulinaričnih blogov lahko brskate TUKAJ.