Spočit zdravstveni tehnik 
ob utrujenemu zdravniku

Na Ravnah na Koroškem trdijo, da je sistem NMP optimalen, v Slovenj Gradcu želijo spremembe.

Objavljeno
23. oktober 2015 18.23
LJUBLJANA 07.06. 2012 zdravstvo bolnice pacienti...Foto: ALESS CCERNIVEC/Delo
Mateja Kotnik, Slovenj Gradec
Mateja Kotnik, Slovenj Gradec

Slovenj Gradec – Direktorica Zdravstvenega doma Slovenj Gradec Marjeta Vaupot je na ministrstvo za zdravje naslovila zahtevo, naj Mislinjski dolini zagotovi boljši standard nujne medicinske pomoči. Vaupotovo, ki je odločena, da razjasni tudi probleme z Zdravstveno-reševalnim centrom Koroške (ZRCK), so v njenih prizadevanjih podprli mestni svetniki.

Slovenjgraški župan Andrej Čas želi razgrete strasti med obema javnima zavodoma umiriti in probleme odpraviti za skupno mizo. V slovenjgraškem zdravstvenem domu ZRCK očitajo, da se nočejo dogovoriti o vključevanju diplomiranih zdravstvenih tehnikov v delo njihove dežurne ambulante. Tako diplomirani zdravstveni tehniki v kleti ZD Slovenj Gradec, pod prostorom dežurne ambulante, čakajo, da jih dispečer iz Raven na Koroškem napoti na intervencijo. Direktorica ZRCK pravi, da morajo biti zdravstveni tehniki spočiti za naporne intervencije in da v dežurnih ambulantah pač ne morejo prevezovati ran in se ukvarjati z vročinskimi stanji. »Če lahko gre zdravnik na intervencijo iz ambulante, zakaj ne bi mogel to storiti tudi diplomirani zdravstveni tehnik?« se je vprašal svetnik Ksandi Javornik.
Direktorica ZRCK Marijana Kašnik zatrjuje, da je sedanja organizacija nujne medicinske pomoči na Koroškem, ki je unikum v slovenskem prostoru, najboljša mogoča rešitev za regijo: »Če bi vsak zdravstveni dom za nujno medicinsko pomoč skrbel sam, bi to pomenilo, da ga ne bi zanimalo, v kakšnih težavah je, denimo, sosednji, ki je zaradi intervencije ali medbolnišničnega prevoza na terenu ostal brez reševalnega vozila. Če se regijski sistem podre, si ekipe med seboj ne bodo priskočile na pomoč.« Po njenem bi bilo zato najbolje, da bi se v regiji nehali prepirati, saj naj bi jih pristojno ministrstvo že opozorilo, da utegnejo v tem primeru več izgubiti kot pridobiti. Slovenjgradčanom je povedala, da jim glede na število prebivalstva nikakor ne bo uspelo pridobiti prehospitalne enote.
V Slovenj Gradcu so odločeni storiti vse za izboljšanje NMP na svojem terenu. Podprli so predlog direktorice zdravstvenega doma o zaposlitvi štirih diplomiranih zdravstvenih delavcev, od ZRCK pa pričakujejo, da se bo držal dogovora o izvajanju NMP v Mislinjski dolini.