V nedeljo pečemo: Jupi pite

Pito whoopie, ki ni tista prava klasična pita, imamo lahko tudi za piškot ali tortico

Objavljeno
25. april 2015 15.01
Ana Bulat
Ana Bulat

Dejansko gre za dva koščka mehkega biskvita poljubnega okusa, v obliki piškota, ki ju skupaj drži sladek kremni nadev. Sliši se precej fino, kajne?

Tudi jaz sem minuli vikend preizkusila, kako dobra v resnici tale sendvična pita je. Med spletnim brskanjem in iskanjem informacij, od kod izvira ime, sem odkrila ta podatek: pita whoopie uradno izvira iz severovzhodne Amerike, večina virov navaja zvezno državo Maine, kjer je bila pogost posladek v skupnosti Amišev. Njihove žene so namreč pekle te tortice (najverjetneje iz ostankov mase za torte), jih stisnile skupaj z masleno kremo in jih kot sladico potisnile zraven malice svojim možem, otrokom. Ko so ti med kosilom odkrili v vrečki sladko presenečenje, so zakričali: »Whoopie!« (jupi!) In tako se jim reče še danes.

Mit ali ne, peka whoopijev je zabavna. Velika prednost teh pit je, da niso nikoli presuhe, saj jim krema daje ravno prav sočnosti. Samo biskvitno testo lahko spečemo v narazličnejših okusih in tortice nadevamo s poljubnimi kremami. Od klasične čokoladne do okusa tiramisuja. Skratka, prepustite se domišljiji in veselo na delo!

Za lažji začetek vam ponujamo še nekaj idej: polnimo jih lahko z vaniljevo kremo, kremo iz arašidovega masla, kremo z okusom limone, lešnika (lahko uporabimo kar nutello), poleti jih dopolnimo s jagodičevjem ali pa vmes stisnemo sladoled. V testo vmešamo nariban korenček, malce zrele banane, mehke ovsene kosmiče ali pa ga odišavimo s suhimi cvetovi sivke. Pite whoopie lahko po vrhu okrasimo s stopljeno čokolado, kokosom, pri strani pa z nasekljanimi oreščki in pisanimi mrvicami.