Iskanje identitete

Pred ljubljanskim tednom mode.

Objavljeno
08. april 2016 18.15
Maja Prijatelj Videmšek
Maja Prijatelj Videmšek

Ta teden bodo dogajanje na ljubljanskem Trgu republike krojili slovenski modni oblikovalci in znamke. Med trinajstim in šestnajstim aprilom jih bo dvajseterica predstavila svoje kolekcije za prihodnjo jesen in zimo. Glavnino oblikovalcev predstavljajo stari znanci s slovenske modne scene, ki na ljubljanskem tednu mode redno nastopajo od njegovih začetkov. Domačim imenom se bodo pridružili nekateri oblikovalci iz Srbije in Hrvaške.

Najmlajša generacija oblikovalcev se bo predstavila v okviru kolektiva Young@Squat, priložnost za predstavitev svojega dela širšemu občinstvu bodo dobili tudi študenti oblikovanja tekstilij in oblačil z Naravoslovnotehniške fakultete (NTF) Univerze v Ljubljani. Ogledati si bo mogoče dela finalistov natečaja »Oblikuj belo srajco«, prihodnji petek pa se bodo gosti pogovora ob kavi spraševali, kdo zares kroji modo.

Modne revije bodo le za povabljence, a bo z neposrednimi prenosi na zunanjem zaslonu na Trgu republike poskrbljeno tudi za vse druge ljubitelje mode. Kdor si bo želel kreacije začutiti še od bliže, pa si bo lahko izbor iz revij preteklega dne naslednji dan ogledal v preddverju prizorišča.

Za najbolj lačne modne navdušence pa smo v Kultu pripravili pet »predjedi« iz kolekcij peterice nemara najbolj prepoznavnih slovenskih modnih imen na tednu mode in jih pospremili s komentarji avtorjev. Vsi se strinjajo, da je dvakratletna predstavitev modnega ustvarjanja pomembna za ohranjanje stika s svetovnimi modnimi trendi, seznanjanje potencialnih strank s svojim delom in spodbuja ustvarjalno živahnost.

»Predstavitev na modnih revijah je najprej pomembna za blagovno znamko. Brez nje ni razvoja. Ko se dvakrat na leto poglobiš v to, kaj boš delal, kje so niše, se kot oblikovalec razvijaš. Si v neprestanem toku kreativnosti, ki se kotali iz meseca v mesec, iz leta v leto. Drugače zaspiš. Vse skupaj je nekakšen kreativni fitnes, brez katerega se ne vidim,« meni Urška Draž, ena od šestih sogovornikov.

Modna oblikovalka Maja Ferme za kolekcijo, ki jo je naslovila po navdihujočem dokumentarcu Grey Gardens, pravi, da »ne govori o modi, temveč življenjskem slogu. O velikem preboju, nečem tako čudovitem in dragocenem, kot je življenje.« Namenjena je »uspešnim, visoko izobraženim ženskam, ki so zelo zahtevne, a si želijo udobja, kar jim zagotavljamo s kakovostnimi materiali, vrhunsko izdelavo, odličnimi kroji in unikatnimi oblačili. Z vsako kolekcijo želim ženskam dati samozavest in moč, da lažje uresničijo zastavljene cilje.«

Temeljni kosi dnevne kolekcije so koktajl obleka, suknjiči, pleteni puloverji, plašči, srajce in krila. Barvna lestvica je prilagojena letošnjim modnim smernicam in se razpenja med bordojsko rdečo, zamolklo modro, bež toni in zlato. Oblačila so krojena tako, da delujejo elegantno in ženstveno, vendar so vseeno izjemno udobna, pove Fermetova. Njena baza strank so večinoma poslovne ženske, letos pa bo prvič predstavila tudi cenovno ugodnejše kose; zanje se je odločila zato, ker želi v svoj krog strank zajeti tudi mlajše.

Almira Sadar je v svoji kolekciji v ubrano harmonijo združila športna in udobna oblačila, h katerim se zatekamo v prostem času. »Kolekcija je namenjena vsem tistim, ki se dobro počutijo v udobnih, mehkih in funkcionalnih oblačilih – za vse ljubiteljice athleisure oblačil, ki kombinirajo hlače za jogo z drugimi oblačili tudi prek dneva,« pravi. Sodobni življenjski ritem po njenih besedah določa, da se v oblačilih predvsem dobro počutimo, pri čemer ni več toliko pomembno, kaj nosimo, temveč kako jih kombiniramo.

Osnovni kos kolekcije je trenirka, vendar ne takšna za tekaški trening, temveč bolj za druženje s prijateljicami, sprehod po tržnici, ob primerni kombinaciji drugih kosov oblačil in dodatkov tudi za službo, saj je krojena elegantno in izdelana iz volne in kašmirja. Udobna oblačila za dom so prepasana s širokimi pasovi iz kašmirskih in volnenih tkanin ter pletenin. Silhueta oblačila se prilagaja načinu zavezovanja, oblačila so primerna za vse velikostne številke. Drugi kosi kolekcije so kombinezoni, dolga krila, obleke, ponči in puloverji. Na barvni lestvici prevladujejo siva, bež in črna, vmes se pojavljajo poudarki rumene in vijolične. Glavni modni dodatek so ročno kvačkane in tkane torbe.

Sestrsko-bratski tandem Draž, prav tako redni udeleženec ljubljanskih tednov mode, se bo na reviji predstavil s kolekcijo, ki je nastala v sodelovanju z inštitutom za popularizacijo matematike Mathema. Tomaž, odgovoren za prve faze razvoja kolekcije, je navdih črpal iz mednarodne razstave Imaginary, na kateri so bile razstavljene grafične 3D-podobe računalniško spremenjenih matematičnih formul. Na inštitutu Mathema so tudi njega naučili uporabljati računalniški program, ki formule spreminja v 3D-ploskve, ki jih je združil s črno-belimi opart paleolitskimi vzorci. Grafične teksture, aplicirane na pleteno strukturo, je nato predal Urški, ta pa jih je s sestavljanjem pletenih kosov prilagodila silhueti oblačila. Nastalo je za okoli 20 hodov ženskih kreacij ter dva moška videza s plaščem in puloverjem. »Vsak kos je unikat,« poudarja Urška. »Kot vedno doslej sva upoštevala telo in ekološki vidik, saj so najina oblačila namenjena nošenju skozi daljše časovno obdobje.«

Nataša Peršuh bo v kolekciji predstavila urbane bojevnike, ki zastopajo mešanje različnih vplivov – od azijskih do rokenrola –, vzorcev, materialov in sezon. »Gre za kaos vsega, ki deluje kot super celota, kakor pri belem šumu, v katerem so v eno združene vse frekvence, ki tvorijo prijeten, prepoznaven zvok,« pove. Znana je po sproščenem, ohlapnem krojenju in takšno bo tudi v kolekciji Beli šum. »Nekaj je azijskih referenc – kolekcija se naslanja na kimono –, nekaj srajčnih oblek, ki so univerzalen kos, pa tudi dosti hlač, ki jih v prejšnjih kolekcijah ni bilo veliko.« Barve so kot v belem šumu: bela, črna in nekaj modrih odtenkov. Letošnja novost bodo oblačila za moške, na reviji bo predstavljenih pet videzov zanje. »Dandanes ni več mogoče reči, kaj je trend. Enkrat lahko nosiš mini, drugič dolgo krilo, bistvo pa je, da najdeš svojo identiteto, saj gre navsezadnje za estetiko oblačila in zgodbo, ki jo hočeš povedati z njimi,« je prepričana Peršuhova.

Maja Štamol Droljc je takšno identiteto našla v ženski »z glavo v vesolju in nogami trdno na tleh«. Kolekcija Sheona je nastala iz izkušenj, kaj imajo rade njene stalne stranke in kaj bi želela nositi sama. »Znano je, da sem naklonjena črni, in tudi v tej kolekciji je je veliko. Poleg nje dopuščam še zlato in pudrno oziroma rožnato pri modnih dodatkih. Pri barvah v tej kolekciji tako ni velike spremembe od prejšnjih. Dodali smo zgolj nekoliko bleščavosti, ki jo svetovni trendi napovedujejo za prihodnje leto,« pripoveduje Štamolova.

Na modni reviji bo predstavila 14 videzov, razdelila pa jih je na dva dela: dnevna oblačila in oblačila za posebne priložnosti. Detajl, ki se pojavlja v obeh delih, so resice, dodaja. Na splošno pri kolekciji ne gre za strogo zimska oblačila, saj se materiali, ki jo sestavljajo, lahko nosijo ob katerem koli letnem času. Veliko je oblek – dolgih, kratkih in takšnih, ki se lahko nosijo kot tunika, in kril najrazličnejših dolžin in širin. Tu so še bomberji in čevlji, pri izdelavi katerih se je Štamolova spet povezala s Kopitarno Sevnica. Torbice je oblikovala Hrvatica Mura Pehnec, ki šiva tudi za hrvaško glasbeno divo Severino, nakit pa je delo Štamolove. Pohvali se, da se je letos začela učiti zlatarskih veščin, da bo svojim kreacijam »dodala žlahtnost«.