5 predmetov Neže Kogovšek Šalamon

Njenih 5 predmetov je povezanih predvsem z njenim delom.

Objavljeno
13. marec 2017 10.53
Saša Bojc
Saša Bojc

Doktorica prava Neža Kogovšek Šalamon je direktorica (in višja znanstvena sodelavka) Mirovnega inštituta ter predvsem glasna zagovornica človekovih pravic. Med drugim je sodelovala pri zastopanju izbrisanih, opozarjala na diskriminacijo istospolno usmerjenih in v zadnjem času na sporno novelo zakona o tujcih. Lani je bila izglasovana med deset najvplivnejših pravnikov v Sloveniji in izbrana za eno izmed štiridesetih mladih voditeljev Evrope za leto 2017.


Z njenim delom jo najbolj povezuje prenosni računalnik. »Je uporabno orodje in hkrati simbolizira moje delo, ki je med drugim sestavljeno iz sodelovanja z mnogimi mednarodnimi organizacijami, projektnih prijav in strokovnega pisanja ... Vse to ne bi bilo mogoče brez te naprave, ki nas globalno povezuje,« pripoveduje.


Sliko Jurija Kravcova je dobila v dar od sodelavcev Mirovnega inštituta po uspešnem zagovoru doktorske disertacije, prelomnice v njenem življenju. Prinesla ji je raziskovalno kariero in vodilni položaj pri Mirovnem inštitutu. »Vselej sem mislila, da bom sodnica, potem pa se je drugače obrnilo,« še razkriva.


Potni list je njena vozovnica po svetu. »Brez njega ne bi bilo ne zasebnih, družinskih niti službenih potovanj po svetu. Je vez z mojim delom in opomin, koliko ljudem na svetu bi drugačen potni list lahko spremenil življenje.«


Antipod njenemu stresnemu in odgovornemu delu je že desetletje vadba joge. Ta v njeno življenje vnaša sprostitev in ravnovesje ter ji zagotavlja psihofizično kondicijo. Tudi če v vadbeno dvorano vstopi z glavobolom, ta do konca vadbe, ko je na vrsti uporaba blazine, bolsterja, gotovo mine.


»Humus, namaz iz čičerke, mi je zelo všeč, prvič pa sem ga poskusila v ZDA, kjer sem po končanem magisteriju delala pri Human Rights Watch v New Yorku. ZDA so tako ali tako mešanica najrazličnejših kultur. Ta jed iz arabskega sveta, ki je zahodnemu svetu prinesel marsikaj pozitivnega – brez njega, denimo, ne bi bilo renesanse –, simbolizira, kako lahko zlitje kultur omogoči obogatitev. In če si v življenju pripravljen sprejemati spremembe, ti lahko prinesejo marsikatero veselje,« je prepričana.