Z Versacejem in brez

Casa Casuarina, najslavnejša vila na Miami Beachu, tudi na malih ekranih

Objavljeno
05. januar 2018 16.40
Saša Bojc
Saša Bojc

V drugi sezoni televizijske serije American Crime Story:The Assassination of Gianni Versace (Umor Giannija Versaceja: Ameriška zločinska zgodba) na ameriškem kanalu FX bodo čez dobrih deset dni oživeli dogodki, ki so 15. julija 1997 tako ali drugače pripeljali do umora slavnega italijanskega modnega oblikovalca Giannija Versaceja na stopnišču pred njegovo vilo Caso Casuarino na Miami Beachu na Floridi. Vse od leta 1992, ko jo je kupil Versace za takratne slabe tri milijone dolarjev, jo kot eno največjih znamenitosti tega petičnega predela Miamija nenehno oblegajo turisti z mobilniki in fotoaparati. Posebno priložnost za edinstvene posnetke so imeli maja lani, ko so v njej snemali serijo in se je venezuelski igralec Édgar Ramírez v vlogi Giannija Versaceja, s katerim ga druži nenavadna podobnost, na balkonu vile pojavil v rožnatem kopalnem plašču ali ko je ležal v (navidezni) luži krvi na stopnicah v belih kratkih hlačah in črni majici. Pa tudi vsi drugi glavni igralci v seriji Penélope Cruz kot Giannijeva sestra Donatella, Ricky Martin kot Versacejev partner Antonio D'Amico ter Darren Criss kot Versacejev morilec Andrew Cunanan so pred vilo verjetno delovali precej prepričljivo.

 



Giannija Versaceja je leta 1992, ko je z družino dopustoval na Miami Beachu, med sprehodom po Oceanu Drivu popolnoma prevzela ta vila v španskem slogu in s kipom klečeče Afrodite pred vhodom, za katero je odštel 2,95 milijona dolarjev, za 3,7 milijona dolarjev pa je kupil še sosednji hotel Revere iz obdobja artdecoja z namenom, da ga podre in na njegovem mestu uredi vrt, plavalni bazen in zgradi južno krilo vili. To mu je uspelo, čeprav je bila soseska skupaj s hotelom vpisana v nacionalni register zgodovinskih krajev že leta 1979 in so Versacejevim načrtom goreče nasprotovali tudi v zvezi za varstvo miamijske kulturne dediščine. Versace je nato investiral še dodatnih 32 milijonov za prenovo, ki je trajala tri leta, po njej pa je bilo 24 prvotnih apartmajev združenih v deset večjih v vili in dve dodatni v južnem krilu. Odstranil je tudi dvigalo in rekonstruiral observatorij z novo bakreno kupolo ter po navdihu svoje kolekcije Marine Vanitas uredil bazen z bogatimi mozaiki, tudi z detajli iz 24-karatnega zlata. Poslej je v goste vabil svoje zvezdniške prijatelje, med njimi Madonno, Cher, Eltona Johna, princeso Diano pa tudi stanovske kolege, kot sta Diane von Furstenberg in Halston, hišo so uporabljali tudi družinski člani. A obsedencu z antično mitologijo vse to razkošje očitno ni zadostovalo, saj je imel v načrtu še nakup počitniške hiše na severni meji njegovega posestva; tam naj bi si uredil drugi vrt, vendar ga je smrt prehitela.

 


Versacejevi predmeti na dražbo že leta 2001

Po Versacejevi smrti je nepremičnina samevala tri leta. Septembra 2000 jo je Giannijeva sestra Donatella za 19 milijonov dolarjev prodala telekomunikacijskemu magnatu Petru Loftinu iz Raleigha zvezne države Severna Karolina, ki je hišo do decembra 2009 uporabljal kot zasebno rezidenco, delovala pa je tudi kot hotel, klub in prizorišče za zasebne dogodke. Potem jo je leta 2009 v najem vzel organizator dogodkov in restavrator Barton G. Weiss. Deloma jo je preuredil po svojem okusu in jo odprl kot The Villa by Barton G, a jo je septembra 2013 na dražbi za 41,5 milijona dolarjev kupila družba VM South Beach LLC, povezana z newyorško družino Nakash in njihovo Jordache Enterprises, ki je ponudila pol milijona dolarjev več od Donalda Trumpa. Jordache Enterprises ima v lasti pet miamijskih hotelov, tudi artdecojevski Hotel Victor, sosednji Casi Casuarini. Ta je od takrat butični hotel z desetimi sobami, v katerih lahko (za primerno vsoto proti ali več kot tisoč ameriških dolarjev na noč) prespijo tudi tisti, ki ne spadajo v krog prijateljev današnjih slavnih gostov Kim in Kourtney Kardashian, Kylie Jenner, Justina Bieberja, Draka, Sylvestra Stalona ali Lionela Richieja, spoznajo, kje in kako je živel njihov modni idol Gianni Versace. Še vedno skrbno vzdržujejo Versacejev prepoznavno razkošni oblikovalski slog, ki preseneča iz prostora v prostor, gostje pa lahko zaplavajo v bazenu v bogatih mozaikih, mestoma tudi s ploščicami iz 24-karatnega zlata, spijo na nenavadno velikih posteljah, se s strešne terase razgledujejo proti oceanu in uživajo v izbranih jedeh in pijačah v hotelski restavraciji, ki je urejena v Versacejevi nekdanji jedilnici. Nekdanja spalnica njegovega brata Santa zdaj nosi ime Venus, spalnica njegove sestre Donatelle pa je suita Signature, za vzdrževanje mozaikov in fresk, ki jih je Versace naročil prav za to vilo, pa imajo rezidenčnega umetnika. Marsikatere predmete iz obdobja, ko je Versace tu živel, je že aprila 2001 Donatella prodala na dražbi v New Yorku, ki je v skupnem seštevku navrgla 28 milijonov dolarjev.

 


A nepremičnina se je ponašala z bogato zgodovino, še preden ji je edinstveni pečat vdihnil italijanski modni kralj devetdesetih, rojen na jugu Italije. Caso Casuarino je leta 1930 dal zgraditi Alden Freeman, ki mu je oče Joel Freeman, finančnik v Rockefellerjevi družbi Standard Oil Trust, zapustil veliko bogastvo. Tako se je Alden Freeman, po izobrazbi arhitekt, lahko »upokojil« pri 27 letih in potoval po svetu. Menda je slovel kot inteligenten mož, ki je oboževal Krištofa Kolumba, na eno svojih poti v Santo Domingo v Dominikanski republiki pa se je navdušil nad palačo Alcázar de Colón, rezidenco Kolumbovega sina Diega. Ta stavba iz začetka 16. stoletja, danes je muzej, ga je navdahnila, da si ji po njenem zgledu zgradil svoj dom na Miami Beachu. Iz palače je menda odnesel celo dve originalni opeki; eno je najti na desni strani od glavnega vhoda Case Casuarine, drugo pa je vgradil v svojo nekdanjo hišo posestvu Montarioso v Santa Barbari v Kaliforniji, ki jo je pozneje doniral mestu.

 


Ime po preživelem drevesu

Legenda pravi, da je Casa Casuarina dobila ime po drevesu vrste Casuarina equisetifolia, edinem preživelem na parceli po razdejanju orkana leta 1926, ki pa ga je Freeman moral podreti, če je želel graditi. V hiši s prvotno 24 apartmaji je živel na najvišjem nadstropju na jugovzhodnem vogalu, v preostalih 23 stanovanjih je gostil prijatelje iz bližine pa tudi tiste, ki jih je spoznal na potovanjih, apartmaje pa je dajal tudi v najem. Freeman je po dolgi bolezni 29. decembra 1937 tu dočakal svoj konec, po njegovi smrti pa je hišo kupil Jacques Amsterdam. Tudi pod njegovim lastništvom je delovala kot apartmajski kompleks, ki ga je preimenoval v Amsterdam Palace. Aprila 1939 je tja, kjer je danes zvon, vgradil dvigalo, ribnik z vodnimi lilijami je tlakoval v dvorišče s teracem in na prednjo teraso pred vhod prestavil kip klečeče Afrodite, grške boginje ljubezni, ki je menda očarala tudi Versaceja (ena različica stoji tudi pred muzejem ameriške umetnosti Reynolda v severni Karolini). Prvotno je stala na notranjem dvorišču, in to odkar je bila zgrajena hiša. Leta 1928 je kip ustvaril in leto zatem prvič razstavil v San Franciscu jugoslovanski kipar in slikar Vuk Vuchinich, rojen v Nikšiću v Črni gori, ki je živel in ustvarjal v ZDA. Bil je eden Freemanovih izbrancev, ki jih je denarno podpiral.

V naslednjih letih je palača Amsterdam prehajala v roke različnih lastnikov in najemnikov. V 80. letih je bila za kratek čas poimenovana tudi v apartmaje Krištofa Kolumba. In čeprav je stavba sčasoma začela propadati, so presenetljivo preživeli večinoma vsi prvotni element in umetniška dela, dokler jih ni v svojem slogu dopolnil in najbrž predvsem zasenčil Gianni Versace. •