Bencinski stroj z dizelsko genetiko

Z različno kompresijo do manjše porabe goriva

Objavljeno
09. september 2016 19.44
Bruno Kuzmin
Bruno Kuzmin

Japonski Infiniti, kot najbolj eliten del Nissana, bo na letošnjem pariškem avtomobilskem salonu predstavil nov bencinski motor, ki se z močjo, izkoristkom in porabo menda lahko primerjal z dizelskimi.

 

Štirivaljni motor nove generacije bo imel prilagodljivo kompresijsko razmerje, kar je že vse od prvih batnih strojev z notranjim zgorevanjem za številne proizvajalce eden večjih tehničnih izzivov. S to tehniko so eksperimentirali skoraj vsi, naj bo pri Mercedes-Benzu ali Saabu, kjer so leta 2000 močno vznemirili tehniško srenjo, ko so predstavili prototip motorja s sistemom pomične motorne glave s prilagodljivo kompresijo. A serijske proizvodnje ni dočakal še niti eden izmed teh eks­perimentov. Prvi naj bi bil Nissanov. Štirivaljnik z oznako VC-T bo teoretično zmogljiv kot bencinski šestvaljniki in gospodaren kot podobno veliki dizli. Dvolitrski stroj, s katerim bodo zamenjali dolgo znan, a precej potraten 3,5-litrski bencinski šestvaljnik iz nissana murana in uglednejših modelov Infiniti, bo zmogel 199 kW (270 KM) in 390 Nm navora. Poraba goriva naj bi bila za 27 odstotkov manjša kot do zdaj. Motor bo za povrhu konstrukcijsko cenejši od novodobnih dvolitrskih dizlov.

Ključno vlogo pri doseganju manjše porabe goriva bo imelo spremenljivo kompresijsko razmerje, s katerim naj bi zagotovili optimalno delovanje pri vseh obremenitvah. Pri batnih motorjih je namreč kompresijsko razmerje fiksno in znaša od najmanj 8:1 do največ 14:1. Kompresija – gre za to, kako močno bat motorja stisne mešanico zraka in goriva, ko pride v zgornjo mrtvo lego – je zato vedno kompromisna. Pri stalni obremenitvi motorja dosegamo optimalno in ekonomično delovanje s čim višjo kompresijo. Med vožnjo v klanec, ko je motor zelo obremenjen, dosegamo boljše rezultate pri nižji kompresiji. Ta zmanjšuje pojav klenkanja oziroma prehitrega vžiga delovne mešanice, kar povzroči padec moči in dvig porabe goriva. Odločitev glede kompresijskega razmerja je zato vedno dvorezna, ko gre za zmogljivosti in gospodarnost. V običajnih avtomobilih se kompresijsko razmerje giblje okoli 10:1, v športnih, kot so recimo ferrariji, lahko preseže 13:1. Pri Nissanu so zato vpetje batne ojnice in glavne motorne gredi dopolnili z elektronsko krmiljenim mehanskim sistemom za spreminjanje giba bata. Kadar potrebujemo višjo kompresijo, je gib bata daljši, drugače je krajši, kar pomeni, da bat bolj oziroma manj stisne mešanico goriva in zraka.

Motor nove generacije, za katerim je menda 20 let razvojnega dela, bodo Japonci začeli vgrajevati v avtomobile prihodnje leto. Po besedah vodilnih bo VC-T na voljo v infinitijih in nissanah, morda pa tudi renaultih.