Pametne poti za izogibanje gneči

Hiter pregled, kje promet stoji in kje teče

Objavljeno
23. junij 2017 20.20
Boštjan Okorn
Boštjan Okorn
Sodobna tehnologija prinaša nove možnosti, s katerimi si lahko pomagamo tudi v prometu. Slovenija ostaja za številne storitve neposrednega obveščanja o razmerah v prometu v navigacijskih napravah še precej neodkrita država, a vseeno lahko tudi pred vožnjo po naših cestah odkrijemo, kje bo šlo hitreje in brez zastojev. K delovanju te storitve nevede prispevamo tudi vsi lastniki pametnih telefonov.

Radijske postaje so še pred desetlet­jem o dogodkih na cesti poročale sorazmerno pozno, podobno pozno je na gnečo opozoril tudi sistem TMC (Traffic Messaging System) v nekaterih navigacijskih napravah. Takrat smo ugotavljali, da je skoraj nemogoče pokriti vse cestne odseke, vzdrževalci, policija in reševalci pa so imeli ob nesrečah in zastojih polno drugega dela kot klicanje radijskih postaj. K boljšemu obveščanju so lahko pripomogli poslušalci, ki so se znašli v zastojih, a na takšne klice se vendarle ni bilo mogoče vedno zanesti.

Današnja tehnologija ob ustrezni gostoti prometa dejansko omogoča, da dobimo dokaj natančno sliko o tem, kaj se dogaja na določeni cesti. In to v barvah. »O razmerah na cesti danes tako rekoč nevede poročajo številni vozniki z najrazličnejšimi napravami – od sledilnih sistemov v službenih avtomobilih in tovornjakih do pametnih telefonov,« razloži Nataša Hlača iz podjetja Monolit, ki se je specializiralo za vse, kar je povezano z digitalno kartografijo in izračunom poti. »Anonimizirani podatki razločno pokažejo, s kakšno hitrostjo poteka promet, tako da je skoraj v živo mogoče spremljati, kako se začne nabirati kolona, ko se promet upočasni,« razloži sogovornica in doda, da njihov sistem, pri razvoju katerega sodelujejo z belgijskim podjetjem Bemobile, omogoča sprejemanje in ustrezno obdelavo podatkov, ki jih nato lahko uporabijo ponudniki namenskih aplikacij oziroma spletnih storitev.

Končni uporabniki lahko do podatkov dostopajo prek različnih portalov. Najbolj znan je Googlov zemljevid (z vključeno opcijo promet), pri nas se je ta možnost najprej pojavila v aplikaciji AMZS, pozneje pa še v Dars+, ki vam lahko sproti glasovno posreduje prometne informacije in prikazuje predvideni čas vožnje do cilja, tega imajo za relacije na avtocestnem križu izračunanega tudi na spletnem portalu www.promet.si.

Uporaba vseh omenjenih in podobnih virov informacij, do katerih zlahka dostopamo tudi in predvsem z mobilnega telefona, torej na sami poti (to naj, seveda, počne sopot­nik), je nadvse preprosta. Že na prvi pogled je po barvni skali mogoče razbrati, kje promet poteka tekoče (zelena barva), upočasnjen (denimo tudi na območju avtocestnih gradbišč) je označen z rumeno oziroma oranžno, nato pa paleta prek rdeče prehaja v vse temnejše barve, kar pomeni, da je promet na teh odsekih bistveno upočasnjen in da zelo verjetno nastajajo že občutni zastoji. Po naših izkušnjah je ob gostejšem prometu mogoče prav tako preveriti, kaj se dogaja na vzporednih cestah, seveda pa vse skupaj dobro deluje tudi v mestnih središčih. Pri Googlovi storitvi si lahko ogledate celo napoved prometa za določen čas v prihodnosti, ki pa, logično, ne zna napovedati zastojev zaradi prometnih nesreč. Vsekakor uporabna stvar, s katero se lahko vsaj pripravite na to, kar vas čaka na poti, če se že izogniti ne morete vedno ...