Dopust bo lepši, če bomo odšli pripravljeni

Obstaja veliko zavarovanj, a najbolje je, da sami naredimo vse, kar je v naši moči, da neljube dogodke preprečimo.

Objavljeno
27. junij 2016 19.21
Božena Križnik
Božena Križnik

Ljubljana – Preden se odpravimo na dopust, posebno če gremo v oddaljene kraje, nas čaka kar nekaj priprav, če nočemo, da nas kaj preseneti. Poiskati moramo namestitev, poskrbeti, da s seboj nesemo vse, kar bomo potrebovali (in tudi tisto, za kar upamo, da ne bomo), pozanimati pa se moramo o kraju, kamor potujemo, cenah, preigrati moramo vse mogoče zaplete.

Na medmrežju in v medijih najdemo pred poletno sezono veliko praktičnih nasvetov o tem, obdelanih do najmanjših podrobnosti. Tudi nacionalna potrošniška organizacija, Zveza potrošnikov Slovenije, se tako skupaj s svojimi člani pripravlja na različne vrste dopusta. Ne bomo se spuščali v podrobnosti, bomo pa opozorili, kaj vse je dobro pravočasno (poiz)vedeti.

Zavarovanje

Eden od prvih namigov je turistično zavarovanje. Srčika tega je zdravstveno zavarovanje, ki nam močno olajša življenje, če na poti zbolimo, se poškodujemo, če potrebujemo prevoz v bolnišnico ali domov. Razmisliti bi bilo treba o evropski kartici zdravstvenega zavarovanja, ali, kot opozarjajo v ZPS, naj ta ne bo nadomestilo za turistično zdravstveno zavarovanje, ki krije več različnih situacij.

Zdravstvenim zavarovanjem zavarovalnice pogosto dodajo še druga kritja – proti nezgodam, tatvini ali kraji, izgubi prtljage, odgovornosti, prekinitvi ali prisilnemu podaljšanju potovanja. Vsekakor sta med bolj smiselnimi odločitvami zavarovanje prtljage in zavarovanje odpovedi potovanja ali letalske vozovnice. Zavarovalnice ponujajo različne pakete, različne pogoje in načine (postopek je lahko zelo preprost, po spletu ali po telefonu). In seveda različne cene.

Pravice potnikov

EU zagotavlja visoko raven pravic potnikov, ne glede na vrsto transportnega sredstva, v letalskem, železniškem, cestnem in ladijskem prometu. Komisija je pred kratkim sprejela smernice za lažje uveljavljanje pravic letalskih potnikov v EU. V ZPS pravijo, da so evropska pravila o pravicah letalskih potnikov med naprednejšimi v svetu in ponujajo visoko stopnjo zaščite v primeru nepredvidenih okoliščin (zavrnitev vkrcanja, odpoved leta, zamude ...). A na take težave lahko naleti potnik tudi, če se odloči za avtobus, vlak, ladjo, zato so podobne rešitve predvidene tudi za druge vrste prevoza.

Pozanimajte se o svojih pravicah, preden stopite na letalo. Foto: SHUTTERSTOCK

Da bi izvedeli, kdaj ste kot potnik upravičeni do odškodnine, koliko lahko zahtevate, če vam prevoznik izgubi prtljago, kdaj vam je ob zamudi dolžan priskrbeti okrepčilo, ponuditi počitek v hotelu, povrniti del vozovnice ali zagotoviti drugačen prevoz – vse te podrobnosti lahko preberete v kakem potovalnem priročniku ali jih najdete na spletu.

Posebna pravila veljajo tudi za odnose s ponudnikom aranžmaja, saj prav v zvezi s tem najpogosteje nastajajo zapleti. Pomembno je, kdaj in kako se pritožimo nad storitvijo ali namestitvijo, upoštevati moramo pritožbene roke, zbrati dokaze (vse, kar moti, moramo fotografirati). Ko se vrnemo, moramo pripraviti odškodninski zahtevek, predvsem pa izvesti postopek do konca, sami ali s pomočjo strokovnjaka. Najpomembneje je, da vztrajamo, saj številne turistične agencije zavlačujejo z odgovori toliko časa, da se potrošnik preprosto izčrpa in umakne.

Finance, lokalne značilnosti

Kako bomo na poti plačevali, ali bomo s seboj vzeli gotovino, kje bomo menjali denar? Kako se bomo zaščitili, denimo, pred zlorabo kreditne kartice, kako bomo nadzorovali porabo? Zavarovalnica nam v primeru neljubega dogodka lahko povrne škodo, a bolje je, če sami prej naredimo vse, da ga preprečimo.

Odgovori na zgornja vprašanja so odvisni od tega, v katero državo gremo. Pred odhodom se zato prepričajmo, kakšne so v kraju navade in tveganja, prav pa pride tudi kak internetni forum z opisanimi izkušnjami drugih turistov. Plačevanje s karticami je preprosto, na srečo tudi vse bolj razširjeno, če ne gremo ravno v najbolj eksotične konce. Kljub temu pa je koristno naročiti bančno storitev obveščanja o vsakem plačilu ali dvigu.

V nekaterih državah oziroma mestih ste v večji nevarnosti, da vas okradejo (razvpita je, na primer, Barcelona), nekje vas utegnejo zapreti, če boste na ulici pili alkohol. Morda vas oglobijo, če boste pljuvali po tleh, nevede kršili lokalne zapovedi ali prečkali cesto, kjer ni prehoda za pešce. Drugje vas bo policist mirno gledal, če jo boste prosto ubrali čez vozišče, medtem ko boste morali biti na prehodu za pešce zelo previdni, ker velja zakon močnejšega. In avtomobil je močnejši. Enotnega pravila ni, razen: pozanimajte se, kaj je v ciljni državi nesprejemljivo ali kaznivo.