Gorski zdravnik na Tirolsko zvabil tudi Slovence

Pokrajino Wilder Kaiser zaradi nanizanke obiskujejo nemški turisti, domačini pa upajo, da bodo prihajali tudi slovenski.

Objavljeno
08. september 2016 11.05
Sonja Merljak
Sonja Merljak

Občutek je bil nenavaden. Bila sem potnica na enem od približno dvajsetih avtobusov, ki so v soboto brzeli proti avstrijski pokrajini Wilder Kaiser. Ni bilo prvič, da sem se odpravila po poteh svojih priljubljenih junakov, a doslej so to bili literarni in njihovo krajino sem odkrivala sama.

Nanizanka Gorski zdravnik je Slovence vznemirila prav tako kot nekoč Esmeralda. Mehika je daleč, zato je Esmeralda oziroma igralka Leticia Calderon prišla v Slovenijo. Tirolska pokrajina pa je dovolj blizu, da so številne turistične agencije po dobrih dveh mesecih predvajanja le zaznale novo tržno nišo in avgusta začele ponujati izlete Po poteh Gorskega zdravnika.

Po televiziji so tedaj predvajali že osmo sezono priljubljene nanizanke o zdravniku dr. Martinu Gruberju in njegovi družini, zato je bil odziv oboževalcev, bolje rečeno oboževalk, izjemen. Minulo soboto so proti pokrajini Wilder Kaiser (Divji cesar), kjer bodo prihodnji teden nadaljevali snemanje desete sezone, samo iz Gorice odpeljali trije avtobusi, iz Ljubljane pa najmanj pet, od tega en dvonadstropnik.

Filmski turizem je tržna niša, ki so jo agencije, tudi slovenske, in ponudniki turističnih storitev znali bolje izkoristiti kot, denimo, izlete po poteh literarnih junakov. Že pred časom so ljubitelje muzikalov odpeljali v Salzburg na lokacije filma Moje pesmi, moje sanje. Tudi Ena žlahtna štorija je v Brda privabila številne oboževalce, domačini pa so to znali izkoristiti in jim začeli ponujati še degustacijo briških vin in tipična briška kosila. Zaradi dogodivščin priljubljenega indijanskega poglavarja Vinetouja mnogi ljubitelji knjig Karla Maya obiskujejo Kornate. Le v dolini adrenalina, kot pravijo zgornjemu Posočju, se zdi, da niso znali ali mogli unovčiti slikovitih prizorov iz filma Zgodbe iz Narnije.

V gostilno ni vstopa

Pokrajino Wilder Kaiser na Tirolskem sestavljajo štiri vasice: Going, Ellmau, Scheffau in Söll. Razsejane so po dolini, ki je omejena z gorovjem Wilder Kaiser na eni strani in Hohe Tauern in Zillertaler Alpen na drugi. Ključna snemalna prizorišča so Gruberjeva domačija na nadmorski višini 1200 metrov nad vasico Söll, vaški trg s Susannino gostilno v kraju Going (in ne v Ellmauu, kot govorijo v nanizanki), ordinacija dr. Martina Gruberja v Ellmauu – tam v preurejeni športni dvorani snemajo tudi notranje prizore v bolnišnici – in bolnišnica v mestecu Hall, kjer snemajo zunanje prizore.

Susannina gostilna v Goingu je v resničnem življenju zasebna hiša. Na hiši je ves čas napis Wilder Kaiser Gasthof, zato mnogi obiskovalci menijo, da je to gostilna, in vstopijo vanjo. Domačini so prijazni in se v takih trenutkih ne jezijo preveč, kljub temu so na vrata nalepili napis, ki tudi v slovenščini sporoča, da ni vstopa.

Nekoliko manj so nad trumami slovenskih obiskovalcev navdušeni pari, ki so si slikovito rokokojsko cerkvico – v njej se je poročila tudi znana smučarka Maria Riesch – izbrali, da bi v njej dahnili usodni da. Še bolj kot cerkev je oblegan vaški trg z vodnjakom, nekateri obiskovalci pa zatavajo tudi na pokopališče, kjer so v nanizanki pokopani Lillina mama Sonja, zaročenka dr. Martina Gruberja Andrea in sosed Arthur.

Do filmske domačije, ki je zasebna kmetija, obiskovalci sami ne morejo, saj pot menda ni primerna niti za avte, kaj šele za avtobuse. Iznajdljivi spodnji sosed se je zato domislil, da bi oglednike na domačijo vozil s traktorjem. Odhodi iz doline so trikrat na dan: ob 10.00, 12.00 in 16.00. Prvič in drugič je odhod mogoč le, če se gosti za doplačilo odločijo tudi za zajtrk na terasi, kjer Gruberjevi med jedjo uživajo v lepem razgledu. Ob 16.00 pa je treba doplačati le 12 evrov za prevoz s prikolico, na katero gre ravno za en avtobus potnikov.

Večina agencij zato ponuja zgolj ogled vaškega trga v Goingu in tradicionalne tirolske hiše v Ellmauu. Le redke so pravočasno rezervirale obisk domačije nad Söllom, še manj pa je takih, ki gostom omogočijo srečanje s filmsko ekipo. Ta se bo namreč predstavila 15. septembra – v Tednu Gorskega zdravnika, ki bo od 10. do 17. septembra. Prireditev je že razprodana, na spletni strani pa organizatorji največje navdušence vabijo, naj se prijavijo za srečanje, ki bo prihodnje leto, v četrtek, 14. septembra. Tudi slovenski obiskovalci tako še imajo možnost, da v roke sežejo Hansu Siglu, igralcu, ki je v seriji upodobil gorskega zdravnika dr. Martina Gruberja, in drugim članom filmske ekipe.

Drugačna resnica

Naval Slovencev na lokacije nanizanke Po poteh gorskega zdravnika – izlete ponujajo vsako soboto do konca oktobra – je prijetno presenetil domačine. Hans Leitner, lastnik domačije, v kateri snemajo prizore, ki se dogajajo v zdravnikovi ordinaciji, pravi, da so jih zelo veseli. Slovenski gosti se odločajo za enodnevni obisk, nemški, ki prihajajo vse od leta 2008, ko so nanizanko začeli predvajati na nemški televiziji, pa v pokrajini ostanejo ves teden. Prvih je letos toliko več, drugih manj, a ostanejo dlje, zato se to izravna.

Na njegovi domačiji si lahko obiskovalci po dogovoru ogledajo tudi njeno notranjost. Ob sobotah jih na peščenem dvorišču pričaka tudi info točka s spominki. Posamezni gosti pa se lahko na domačiji oglasijo ob torkih in petkih med deseto in dvanajsto uro, seveda kadar v njej ni filmske ekipe.

Leitnerjeva domačija je iz leta 1600, kljub temu pa so ji filmarji dodali še nekaj patine. V družinski lasti je od začetka dvajsetega stoletja, Hans Leitner pa je v njej uradoval, ko je bil župan Ellmaua. Miza, za katero gorski zdravnik sprejema paciente, je tako nekdanja županova pisalna miza, tudi vse drugo pohištvo je originalno, filmarji so dodali le nekaj medicinske opreme.

Toda filmska kamera resnico predrugači in triinsedemdesetletna Andrejina Zajc iz Ajdovščine je bila zato rahlo razočarana, ko je videla, da je domačija v resnici nekoliko drugačna kot v seriji. »Veliko bolj mi je bil všeč vaški trg v Goingu in še posebej notranjost rokokojske cerkve, ki je zelo bogato okrašena. Drugače pa sem navdušena nad nanizanko in tudi nad izletom, zlasti mi je všeč pokrajina.«

Hiša je pod spomeniškim varstvom, zato je Hans Leitner ni mogel preurediti in v njej zaživeti. Grajena je v klasičnem tirolskem slogu, kar pomeni, da je spodaj kamnita, zgoraj pa lesena. Bivalni del se nadaljuje v gospodarskega, balkon krasijo izrezljani okraski in morje rož, na strehi pa je zvonček, s katerim so tirolske gospodinje v preteklosti hlapce klicale na južino. Stropi so nizki, kar je dobro vidno tudi v nanizanki, saj se mora igralec Hans Sigl vsakič skloniti, ko vstopi v svojo pisarno.

»Letos imamo več gostov kot prejšnja leta,« pravi Leitner, ki prijazno odgovarja tudi na vprašanja slovenskih turistov, »ampak za to je več vzrokov, med njimi kriza v Egiptu in Turčiji, pripravili pa smo tudi dobro ponudbo za družine,« pojasnjuje nekdanji župan Ellmaua in dodaja: »Prenočišč in druge turistične infrastrukture imamo dovolj, zato ni nobenih težav. Čez nekaj tednov bo spet vse po starem. Smo turistična vas in nekajkrat na leto lahko gostimo tudi toliko enodnevnih obiskovalcev, kot jih imamo zdaj. Pred nanizanko se je turistična sezona v teh krajih končala konec avgusta, zdaj jo Teden Gorskega zdravnika še za nekaj tednov podaljša. To je dobro, saj živimo od turizma. Morda bodo odslej tudi gosti iz Slovenije ostajali pri nas več dni,« se nasmehne Leitner.

Pestra športna ponudba in pustolovščine za otroke

Med njimi bo mogoče Urša Papler iz Tržiča, ki je v Ellmau in Going prišla z enajstletno hčerjo. Izlet so ji podarili sodelavci za rojstni dan in prečudovita narava, ki je v resnici še bolj privlačna, kot je v nanizanki, jo je prevzela. »Lahko da bomo spet prišli. Za enodnevni izlet je Ellmau res daleč, a če pridemo za več dni, tudi vožnje ni preveč. Pozimi bi tu lahko smučali, poleti pa hodili v hribe.«

Na Gori, kot domačini ljubkovalno pravijo vršacem v gorski verigi Wilder Kaiser, in v njeni okolici se dogaja še marsikaj zabavnega. Obiskovalci lahko kolesarijo, se kopajo v številnih naravnih in umetnih jezerih ali prosto plezajo. Turistični delavci ponujajo tudi vodene pohode po soteskah in gorskih vrhovih (na petdnevnem trekingu pohodniki prehodijo 65 kilometrov in naredijo 5000 metrov).

Otroci lahko v alpskih potokih izpirajo zlato, raziskujejo barje v bližini Goinga ali pa se odpravijo na treking z lamami. V bližini živi tudi čarovnikov vajenec Elmi, ki čaka, da ga s čarobno palico osvobodijo – potem bo spet lahko zapustil svoje žabje telo. Starši se medtem prepuščajo čarobnim razgledom, tisti, ki so botanično navdihnjeni, pa lahko preučujejo alpsko rastlinje. Med otroki sta še posebej priljubljena tobogan na jezeru v bližini Goinga in najdaljša pešpot za bosopetnike.

Nanizanko Gorski zdravnik v okolici Ellmaua in Goinga snemajo od leta 2007. Tudi če se bo filmsko življenje družine Gruber z deseto sezono nemara izteklo, bodo domačini še naprej živeli s serijo. Blagovna znamka Gorski zdravnik se je v osmih letih dovolj utrdila, da jo bodo domačini in agencije lahko tržili tudi dolgo po tem, ko igralcev ne bo več v teh krajih.