Nad Kapadokijo, nad rožnatimi grebeni in vilinskimi dimniki

Z balona pogled na sanjsko pokrajino in - na stotine drugih balonov.

Objavljeno
06. april 2016 23.07
Nekaj ognja iz gorilnika in že smo v zraku. V okolici našega balona je bilo videti rumene zublje množice drugih, kot bi se sonce dvigovalo nad jutranjim obzorjem. Lebdeli smo nad skalnatimi kanjoni, rožnatimi gorami in kamnitimi tvorbami gobaste oblike, ki se jih je oprijelo ime vilinski dimniki.

Nenadoma se košara našega balona, polna turistov, ki se trudijo posneti kar se da dobre fotografije, močno zatrese. Zadel jo je balon, ki se je dvigoval pod nami. »Ne skrbite,« se zasmeji mladi pilot z raybankami. »Večinoma se vedno vse dobro izteče.« Nato spusti nekaj ognja iz gorilnika in odnese nas višje. Nervozno se nasmihamo, a nam srce še hitreje bije. Že tako ali tako se nam je zaradi redkega zraka pospešil srčni utrip.

Šampanjec in potrdilo vključena v ceno

A vznemirljivih doživetij še ni bilo konec. Ko smo se počasi dvigali nad bližnji hrib, se je pred nami odprl pogled na stotine balonov najrazličnejših barv, ki so lebdeli nad turško Kapadokijo in njenimi dolinami, ki so videti, kakor da bi jih izdolble strele.

Še preden pa smo lahko uživali v osupljivem razgledu, smo morali opraviti nekaj predpriprav. Priporočljivo je, da na potovalnih spletnih straneh poiščete najbolje ocenjena balonarska podjetja, ki delujejo na območju Kapadokije, kjer so tovrstni ogledi možni. Seveda vas bodo podjetja, ki so bolj zanesljiva in nabašejo v košaro balona manj potnikov, stala nekaj več. Vendar pa si boste pozneje, ko boste fotografirali razgled, za to hvaležni, saj bo manj možnosti, da bodo na fotografijah roke in glave sopotnikov. Skoraj vsa podjetja pred poletom ponudijo evropski zajtrk, prevoz na kraj kosila in »šampanjec« (ki je v bistvu večinoma peneči se jabolčnik), po pristanku pa potrdilo o opravljenem letu.

Območje, nad katerim letijo baloni, je pod zaščito Unesca. Lokalno gospodarstvo je odvisno od turistov, ki se zgrinjajo tja, da bi videli vilinske dimnike, bivališča v votlinah, razpredena podzemna mesta in starodavne krščanske cerkve, izdolbene v gorska pobočja. Zaradi velike priljubljenosti med obiskovalci mnogi tamkajšnji hoteli ponujajo rezervacijo ogleda z balonom. Priporočljivo je najeti prenočišče v hotelih v jamah mesta Goreme. Prav tako si je priporočljivo izbrati sobo z oknom, saj se tako izognete klavstrofobiji.

Pribežališče preganjanih kristjanov

Gorska pobočja so ljudje stoletja uporabljali kot stalna prebivališča, votline pa so bile med 10. in 13. stoletjem varno pribežališče za preganjane kristjane. V muzeju na prostem v Goremu lahko turisti obiščejo nekatera svetišča v votlinah, okrašena s poslikavami. Kristjani so tudi izdolbli cela podzemna mesta, kjer so se skrivali pred napadalci, včasih po več mesecev. Dve takšni mesti sta odprti za obiskovalce. V podzemnem mestu v kraju Kajmakli se lahko s sklonjeno glavo sprehodite po tesnih hodnikih, ki vodijo do spalnic, dnevnih sob, kuhinj ter prostorov, kjer so prebivalci votlin pokopavali mrtve. V podzemna mesta so pripeljali tudi živino, v sodih, izklesanih iz kamna, pa so hranili vino.

Na površju se lahko sprehodite po dolinah, ki se imenujejo Ljubezen, Rdeča in Vrtnica, in se povzpnete do votlinskih gradov, ki so naravne trdnjave, prepredene s predori. Tu pa so še vilinski dimniki v Pasabagu, ki jih je skozi tisočletja oblikovala erozija. Mehke bele kamnine na dnu formacije erodirajo hitreje kot robustnejše kamnine na vrhu, kar daje formaciji značilno gobasto obliko.

V zrak ob sončnem vzhodu

Vse to pa je mogoče videti še iz zraka, na poletu z balonom, ki si ga boste zapomnili vse življenje. Dogodivščina se začne ob četrti uri zjutraj, ko se skupaj z drugimi turisti stlačite v košaro balona. Zaradi mraza se je treba toplo obleči. Če niste preveč avanturistični ali pa nimate dovolj denarja, potem ta polet ni za vas. Vendar pa bodo med letenjem visoko nad gorami z veseljem pogledali navzdol tudi tisti, ki se bojijo višine.