Potni list je dragocen, čuvajte ga!

Na srečo za čedalje več držav ne potrebujemo vizumov.

Objavljeno
30. junij 2015 15.07
Vize v potnem listu 26.06.2015
R. T.
R. T.
Potovanja postajajo vse bolj preprosta. Za čedalje več držav ne potrebujemo vizumov, celo potnih listov ne, v evropske, denimo, lahko potujemo le z veljavno osebno izkaznico. To ne velja samo za države Evropske unije, Švico in Norveško, ampak tudi za Albanijo in vse države na ozemlju nekdanje Jugoslavije.

Ne glede na vse bolj liberalen režim prehoda državnih meja pa moramo v tujini vedno imeti pri sebi veljaven osebni dokument, pogosto tudi pri prijavi v hotelu. Brez njega na letališču ne bomo odpotovali nikamor. V dobi elektronskih vozovnic namreč za prijavo na let potrebujemo le veljaven osebni dokument: ta je lahko bodisi potni list bodisi osebna izkaznica. Na to moramo misliti že ob nakupu letalske vozovnice, saj moramo kot svoje ime navesti prav tisto, ki je na osebnem dokumentu. Zaplete se lahko pri osebah z dvema priimkoma, dvema imenoma ali mladoporočencih, ki še niso zamenjali dokumentov.

Naslednja pomembna »malenkost« je rok veljavnosti potnega lista. Večina držav zahteva, da ima potnik ob vstopu v državo potni list, ki bo veljaven še najmanj tri mesece; nekatere (denimo Turčija) celo zahtevajo šest mesecev. To velja tudi za države, za katere ne potrebujemo vstopnega vizuma.

Ko potrebujemo vizum ...

Na srečo za vse več držav imetniki slovenskih potnih listov ne potrebujemo vizuma za vstop vanje. Žal pa so za nekatere preostale države vizumi praviloma dragi, postopki pa včasih zapleteni in/ali zamudni.

Objavljamo seznam nekaterih držav, v katere Slovenci pogosteje potujemo in za katere potrebujemo vizume. Podatke o tem najdete na spletni strani ministrstva za zunanje zadeve, najbolj zanesljive dodatne informacije pa na diplomatskem predstavništvu tuje države.

Obstaja več načinov pridobitve vizuma: na mejnem prehodu, po elektronskem sistemu in na diplomatsko-konzularnem predstavništvu.

– Najpreprosteje je, če vizum lahko dobimo kar na meji (na primer v Nepalu, Indoneziji, na Šrilanki). Potrebujemo le fotografijo ali dve in gotovino za plačilo vizuma, saj praviloma ne moremo uporabiti bančne kartice.

– Spletni vizumski sistem (npr. Avstralija) je preprost in brezplačen: po vložitvi elektronske vloge nam vstop v državo odobrijo kar po elektronski pošti. Tega postopka ne smemo zamenjevati z zahtevo, da za vizum sicer zaprosimo z elektronsko vlogo, ki jo natisnemo in oddamo osebno (npr. Indija, Ruska federacija).

– Za potovanje v ZDA ne potrebujemo vizuma, potrebna pa je Elektronska prijava za potovanja prek sistema, Esta. Stane 14 dolarjev.

– Če moramo za vizum zaprositi na diplomatsko-konzularnem predstavništvu, imamo nekatera v Ljubljani (Indija, Jordanija, Kitajska), večino pa na Dunaju. V zadnjem primeru je postopek zamuden in drag. Pri organiziranem turističnem potovanju za vizume ponavadi skupinsko poskrbi turistična agencija. Neodvisni popotniki storijo najbolje, če se o postopku natanko pozanimajo na pristojnem veleposlaništvu, še zlasti o tem, ali lahko prošnjo pošljejo po pošti ali ne.

– Za Kambodžo, Laos, Vietnam in Mjanmar (Burmo) je najenostavneje, če si potovanje organiziramo tako, da lahko za vizum zaprosimo v Bangkoku. Z dodatnim plačilom nam tega v dnevu ali dveh preskrbi lokalna turistična agencija, sicer traja postopek do tedna dni.

Pa še to: pri nekaterih državah je izdaja vizuma rutinski postopek, nekatere pa imajo še vedno cel seznam zahtev do potencialnega turista, zato moramo postopek začeti pravočasno in z veliko potrpežljivosti.

Ko ostanemo brez potnega lista ...

V časih hitrih elektronskih komunikacij izguba potnega lista ni katastrofa, je pa še vedno velika neprijetnost, zato ga skrbno čuvajmo, da nam ga ne ukradejo ali ga ne izgubimo. Izgubo ali krajo potnega lista ali osebne izkaznice je treba prijaviti na policiji v državi, v kateri je bil dokument izgubljen, opozarja ministrstvo za zunanje zadeve.

Nato lahko na najbližjem diplomatsko-konzularnem predstavništvu Republike Slovenije, če ta v državi nima diplomatsko konzularnega predstavništva, pa na kateremkoli diplomatskem ali konzularnem predstavništvu držav članic Evropske unije dobite dokument za vrnitev domov. Za to je treba predložiti potrdilo policije in svojo fotografijo. Prav tako mora prosilec dokazati svojo identiteto, za kar potrebuje neki osebni dokument s fotografijo.

Zunanje ministrstvo zato priporoča, da imate s seboj overjeno fotokopijo potnega lista in/ali osebno izkaznico, ki ju hranite ločeno od potnega lista. Koristno je tudi, če svoj potni list in vse druge pomembne dokumente skenirate in jih shranite na svojem računalniku.

Pa še to: Če vam v tujini ukradejo denar in bančne kartice, lahko prav tako zaprosite slovensko diplomatsko predstavništvo za pomoč: izplačalo vam bo takšno vsoto, kakršno bo nekdo za vas nakazal na poseben račun zunanjega ministrstva v Ljubljani. Glede na to, da so slovenska predstavništva po svetu posejana zelo na redko, pa je preprosteje, če vam nakaže denar prek Western Uniona, ki ima podružnice v skoraj vseh državah sveta.