Slovencev ne odvrnejo niti terorizem niti ujme

Slovenci se za Tunizijo, denimo, v nasprotju s Francozi, spet zanimajo komaj mesec dni po terorističnem napadu.

Objavljeno
16. avgust 2015 18.23
Saša Bojc, panorama
Saša Bojc, panorama

Zadnje mesece so v krajih, ki jih tudi Slovenci radi izberejo za oddih, izbruhnili pretresljivi dogodki – od pokola turistov v tunizijskem letovišču Sousse, ugrabitve Hrvata Salopeka v Egiptu, krize in vala emigrantov v Grčiji do požarov na hrvaški obali ter potresa v Nepalu – ki bi lahko spremenili izbor počitniških destinacij. To se, v glavnem, ni zgodilo.

Slovenci se za Tunizijo, denimo, v nasprotju s Francozi, spet zanimajo komaj mesec dni po terorističnem napadu, opažajo v naših turističnih agencijah. Predvsem zaradi nižjih cen letovanj. Takoj po pokolu 38 turistov v Soussu se je domov predčasno vrnila le peščica slovenskih gostov, 11 od 14, ki so bivali v sosednjem hotelu, kjer se je zgodil napad. Toda kot spomni Miha Menegalija, vodja prodaje v agenciji Oasistours, edini, ki v Sloveniji organizira letovanja v Tunizijo, je tedaj v Tuniziji ostalo še približno 130 Slovencev. Julija so vsa letovanja v to državo odpovedali. »Počakali smo na zagotovitev oblasti, da je za varnost turistov dodatno poskrbljeno in da se je stanje po dogodku stabiliziralo. V Tunizijo smo spet poleteli 5. avgusta in odslej bomo vsak teden, kot je bilo načrtovano na začetku sezone. Med slovenskimi gosti spet raste zanimanje, ker so se cene znižale v povprečju za 30 do 40 odstotkov,« je strnil zadnje dogajanje. Tistim, ki so že vplačali julijske aranžmaje v Tuniziji, so poiskali namestitve zlasti v Grčiji, Turčiji, Egiptu in na Jadranu, tako tudi tistim, ki so že vplačali letovanja za poznejše termine, pa si niso želeli v Tunizijo; vsega skupaj okoli 30 odstotkom gostov. Zaradi, denimo, ugrabitve Hrvata v Egiptu pa niso imeli odpovedi rezervacij za letovanje v tej afriški državi.

Boj z negativno propagando

Tudi v agenciji Sonček pritrjujejo povečanemu zanimanju za Tunizijo, predvsem zaradi nižjih cen pa tudi prepričanja, da je zdaj tam za varnost najbolj poskrbljeno. Previdnejši so le starši, ki potujejo z otroki. »Smo se pa letos veliko ukvarjali z negativno propagando glede Grčije. Nismo imeli takšnega upada gostov kot, denimo, Nemci. Podobno je te dni, ko so pogostejša poročila o povečanju pribežnikov na nekatere grške otoke,« razkrivajo pri Sončku.

Po njihovih opažanjih se je zaradi različnih dogodkov v Sredozemlju letos veliko turistov z vseh koncev Evrope odpravilo na Slovencem najbolj priljubljeno destinacijo, Hrvaško. »Hrvaška je ta trenutek nabito polna, govori se o eni najboljših sezon v zadnjih letih. Zato goste, ki jim tam ne moremo zagotoviti počitnic, usmerjamo večinoma v slovenske terme in hribe,« je pojasnila Nataša Jeza Kotnik. Dodala je, da požari na Pelješcu, Korčuli, v Omišu ... niso bistveno vplivali na zamenjavo ali odpoved aranžmaja. Le tiste, ki so bili na ogroženem območju, so preusmerili drugam. Podobno so povedali tudi pri Oasistoursu in Kompasu.

Tudi preko Kompasa je največ Slovencev podobno kot lani odpotovalo v Sredozemlje, zlasti na Hrvaško, grške otoke in v Turčijo, manj zanimanja pa je bilo za letovanja na Severnem Cipru in v Egiptu. Ne glede na grško krizo, število pribežnikov in medijsko poročanje pa tamkajšnja turistična sezona po pripovedovanju njihovih poslovnih partnerjev, predstavnikov in potnikov poteka nemoteno.

Obnovljena večina poti

Tudi v Nepal, ki ga je pred kratkim prizadel močan potres, se bodo turisti kmalu vrnili, kažejo rezervacije. Luka Poznič iz agencije TrekTrek, ki spomladi in jeseni organizira pet odprav trekinga v Nepal, ne opaža upada zanimanja. Zasedena imajo tudi mesta za puščavski treking v Jordaniji in Omanu. »Nepal si je delno že opomogel, saj so uredili večji del poti za treking, tudi tistih pod Everestom, izjema je le priljubljeno območje okoli Manasluja in Langtanga. Kako varne so te poti, je v začetku poletja ocenila mednarodna skupina geologov v sodelovanju z nepalsko zvezo za treking. Toda treba je vedeti, da je to še vedno država tretjega sveta z omejeno infrastrukturo,« opominja sogovornik.

Agencije se o varnosti v krajih, kamor peljejo svoje goste, najprej pozanimajo pri ministrstvu za zunanje zadeve (MZZ), te pa dodatno preverjajo tudi pri svojih lokalnih virih oziroma predstavnikih. Na spletni strani MZZ, kjer so za vsako državo med drugim navedene podrobnejše informacije o varnosti, za Tunizijo še vedno piše »izognite se nenujnemu potovanju«, za Egipt, da »odsvetujejo vsa potovanja na določena območja«, za Turčijo, da »obstajajo določeni varnostni zadržki za potovanja v posamezne dele države in da svetujejo previdnost ter dodatno preverjanje in pridobitev podatkov iz drugih virov«, pri Grčiji pa, da »svetujejo le običajno previdnost«.

»Nasveti in informacije so splošne narave in se lahko zelo hitro spreminjajo. Odločitev o potovanju je vedno odločitev posameznika,« so na MZZ še opozorili v pisnem odgovoru na naša vprašanja. Čeprav objavljajo zelo natančne informacije o vsem potrebnem, pa državljani pred potovanjem v posamezno državo vsak dan povprašujejo tudi po telefonu, poleti in pred prazniki predvsem v zvezi s počitniškimi destinacijami, preostale mesece pa glede službenih potovanj. O varnosti poizvedujejo za države, o katerih se zaradi aktualnih dogodkov poroča v medijih. »Popotnikom svetujemo, da prostovoljno izpolnijo obrazec Podatki o potovanju v tujino in ga pošljejo na konzularni sektor predvsem pred potovanji v države, kjer so varnostna tveganja večja. S tem olajšajo izvajanje morebitne konzularne zaščite,« so še zapisali.