Varadero v pričakovanju ameriških turistov

Slovito kubansko letovišče za domačine ni več nedosegljiv raj, a bivanja v hotelu si s povprečno plačo ni mogoče privoščiti.

Objavljeno
08. september 2015 19.30
Reuters
Reuters
Kubanci se množično zgrinjajo v kubanska letovišča, da bi užili počitnice, še preden ZDA odpravijo prepoved turističnih potovanj na Kubo, ki bo močno zvišala cene turističnih storitev.

Kubanska komunistična oblast je prebivalcem vse do leta 2008 prepovedovala bivanje v turističnih hotelih. Odpravi prepovedi je sledila poplava domačih turistov. Samo lani se je v hotelih nastanilo 1,2 milijona Kubancev, kar pomeni v primerjavi z letom poprej 23-odstotno rast. Vladni uradniki, pristojni za turizem, so tudi letos zaznali rast, a konkretnih številk ne navajajo.

Strokovnjaki menijo, da si mnogi od teh, ki obiskujejo letovišča in hotele, lahko počitnice privoščijo z denarjem, ki jim ga pošiljajo sorodniki, ki živijo v ZDA in drugod po svetu. Znak, da se razmere spreminjajo, je tudi oddaja državne televizije, ki Kubance poučuje o pravilnem obnašanju v letoviščih, ki jih obiskujejo tudi tujci. »Ne govorite glasno, ne kadite in ne smetite,« jim v oddaji zapoveduje bralec spremnega besedila. »Tako tuji obiskovalci ob vrnitvi domov ne bodo govorili samo o lepih plažah in starodobnih avtomobilih, ampak tudi o tem, kako lepo vzgojeni so Kubanci.«

Dobrodošli v Varaderu!

Varadero, 160 kilometrov vzhodno od Havane, je vodilno kubansko obalno letovišče, ki se ponaša z drobnim belim peskom in turkizno modrim morjem. Medtem ko so Kubanci po številu letovanj v tem kraju na drugem mestu, takoj za Kanadčani, pa so na nacionalni ravni rahlo pred Kanadčani. »Še več, kubanski gosti se ne nastanijo zgolj v običajnih hotelih, ampak tudi v hotelih višjega razreda,« je povedal Narciso Sotolongo, namestnik direktorja prodaje kubanske veje španske mednarodne hotelske verige Melia Hotels International. Prav ta veriga je v turizmu najpomembnejši kubanski tuji partner, saj na otoku upravlja 27 turističnih objektov. V njihovih hotelih se je letos nastanilo okoli 80.000 Kubancev, kar pomeni 35-odstotno rast v primerjavi z lanskim letom. Hotelska veriga je svoje hotele odprla za domačine leta 2009 in od takrat obisk domačih gostov vsako leto v povprečju zraste za tretjino.

Več Američanov

Leta 2014 je Kubo obiskalo rekordnih tri milijone tujih turistov. V prvih sedmih mesecih tega leta pa je na letni ravni obisk narasel za 17 odstotkov. Vedno več je tudi ameriških turistov. Strokovnjaki za turizem napovedujejo, da bo letos Kubo obiskalo 150.000 Američanov, medtem ko jih je bilo lani 91.000. Mnogi menijo, da bi utegnila številka v prihodnjih letih skokovito narasti.

Čeprav so Američanom turistični obiski na Kubi prepovedani, pa nekaterim od njih kljub temu uspe, da se prebijejo do kubanskih plaž. Predsednik Obama je dovolil neposredne letalske povezave s Kubo pa tudi trajektne linije in križarjenja do Kube. Toda Američanom je dovoljeno ostati na Kubi zgolj v izobraževalne namene. Popolno odpravo prepovedi potovanj na otok je preprečila republikanska večina v ameriškem kongresu. Toda lobisti, ki se zavzemajo za dogovor s Kubo, so prepričani, da lahko Obamova administracija stori več za zrahljanje omejitev in celo prisili republikance k soglasju.

Obamova administracija sodno ne preganja Američanov, ki počitnikujejo na Kubi, zato se turistični sektor pripravlja na skorajšnjo odpravo prepovedi. »Eden od ciljev Obamove politike je vložiti denar v kubanski zasebni sektor, to pa lahko stori samo prek turizma in nakazil Kubancev, ki živijo v ZDA,« je povedal Richard Feinberg, strokovnjak za Kubo in nekdanji svetovalec za varnost predsednika Billa Clintona.

Kljub razbohotenju števila domačih turistov pa je za večino Kubancev, ki jim državna plača na mesec prinese 24 ameriških dolarjev, preživetje konca tedna v Varderu nedosegljivo. Hoteli, ki so nekdaj zavračali Kubance, zdaj ponujajo posebne aranžmaje za domačine, da bi zapolnili sobe čez poletje, ko je tujih turistov manj. Jose Luis Perello, ekonomist in profesor za turizem na havanski univerzi, ocenjuje, da je rast domačih turistov skoraj v celoti povezana s Kubanci, ki živijo v tujini in pošiljajo sorodnikom na Kubi denar. S tem sta jim omogočena višji življenjski standard in ustanovitev lastnega podjetja. Leta 2009 je Obama za dva milijona ameriških Kubancev odpravil prepoved nakazila denarja na Kubo in prepoved obiska svojcev na otoku. Vendar pa nekateri ekonomisti zasluge za rast prihodkov Kubancev bolj pripisujejo ekonomskim reformam, ki jih je leta 2008 zagnal Raul Castro in ki za nekatere ljudi pomenijo povečanje kupne moči, še posebej tiste, ki so ustanovili svoja podjetja.

Časi se obračajo na bolje

»V Varaderu se sprehodiš po cesti in vidiš same Kubance, še pred leti pa je bilo več tujcev. Za Kubance se časi obračajo na bolje,« je povedala Madeline Baro, ki je prišla na plažo s hčerko. Poročena je z voznikom, ki prevaža blago za tuje podjetje. To pomeni, da je njegova plača razmeroma visoka. »S povprečno kubansko plačo si niti v sanjah ne moreš privoščiti počitnic,« je povedala blagajničarka Irenia Gomez Oviedo. Zahvaljujoč denarju, ki ji ga je dal oče, lastnik zasebnega podjetja, je lahko v Varaderu z družino preživela dva dni. Kljub očetovi pomoči pa je za hotel, kjer stane prenočitev 50 ameriških dolarjev, varčevala vse leto.