Polet O2: Od 45 zrezkov na dirko do prehranske znanosti

Pod drobnogled smo vzeli kolesarje na Dirki po Franciji, ki so pred stotimi leti na poti pojedli tudi 45 kotletov in popili ogromno rdečega vina, in tiste, ki so prehrano danes spremenili v znanost.

Objavljeno
20. oktober 2016 13.10
Luka Štucin
Luka Štucin
Jens Voigt je eden najboljših sogovornikov, ko se pogovarjamo o vzdržljivosti med mučnimi kolesarskimi dirkami in prehrano, ki jo kolesar mora zaužiti. V 18 letih je kot profesionalni kolesar prestal kar 17 tourov po Franciji, zmagal na treh etapah in dvakrat oblekel rumeno majico. Nihče ni odpeljal več Dirk po Franciji kot Jens.

»Med zadnjimi etapami na dirki pridejo trenutki,« pravi Voigt, »ko si tako izčrpan, da med večerjo komaj dvigneš vilico, žvečenje pa je prava nočna mora.«

Nas pa je zanimalo, kaj je potreboval, da je dvignil tisto vilico in pregrizel hrano.

Stvari so se v prehranskem svetu kolesarjev na Tour de France močno spremenile. »Steklenic vina in baget ob poti ni več,« pravi Voigt, ki se je po kolesarski karieri zdaj ustalil v vlogi strokovnega komentatorja kolesarskih dirk za NBC Sports. »Zdaj mora biti prehrana polna in zdrava. Popularni so predvsem oreščki, polnozrnata živila, kvinoja, ...«

Kako so kolesarji včasih jedli med francosko pentljo in popili ogromne količine alkohola in kako je s prehrano danes? Več na tej povezavi Polet O2!