Ste obsedenec ali lenuh?

Ljubljana ponuja dovolj športnih izzivov za vse, ne ponuja pa dovolj motivacije za začetnike.

Objavljeno
22. julij 2016 21.13
mdr-Park Tivoli
Klavdija Rupar, Maruša Slana
Klavdija Rupar, Maruša Slana
O rekreaciji poleti in ponudbi vadbenih površin v Ljubljani smo se pogovarjali s strokovnjakinjo za fitnes Nives Orešnik.

Se vam zdi, da smo Slovenci obsedeni z rekreacijo in popolno postavo?

Slovenci gremo v dve skrajnosti. Na eni strani so tisti, ki so zelo usmerjeni v fitnes, skrbijo za zdrav način življenja, telovadijo vsak dan, na drugi strani pa so tisti, ki so izjemno leni in ne počnejo ničesar. Ni pa tiste zmernosti in uravnoteženosti, ki je najprimernejša.

Povprečnemu človeku ni treba telovaditi vsak dan, dovolj je že dvakrat do trikrat na teden. Sama ne vem, ali je bolje, da si len, ali pa je bolje, da si preveč agresiven, a menim, da je neka zmerna količina telesne aktivnosti nujna za zdravo življenje, saj je telesu treba dati gibanje, da ostane zdravo.

Ljudje, ki se premalo gibajo, tudi hitreje zbolijo in so bolj podvrženi poškodbam.

Kaj opažate pri tistih, ki hodijo k vam na vadbo? Hitro obupajo?

Na začetku so ponavadi zelo navdušeni, potem pa to mine. Vsakemu rečem, naj trenira po svojih zmožnostih. Če si mama s službo in otroki, ne hodi vsak dan na trening, ampak se raje gibaj sama doma. Težava pri Slovencih je, da sami najbolje vemo vse, tudi to, kako trenirati. Ne poslušamo nikogar, ne upoštevamo strokovnih nasvetov in to je tisto, kar najbolj pogrešam. Še bolj kot to, da se gibamo, je pomembno, da delamo tiste vaje, ki so nam všeč. Če ne maramo fitnesa, ne hodimo tja, ampak najdimo nekaj, kar nam ustreza. Tako bomo v vadbi uživali, in ne le čakali, da bo čim prej konec.

Kaj menite o rekreaciji na prostem poleti?

Poleti bi res lahko ogromno naredili sami. Od plavanja, kolesarjenja do hribov. Tisti, ki pri meni trenirajo čez leto, me ponavadi želijo prepričati, da bi imeli tudi poleti notranjo vadbo, a to se mi zdi nesmiselno, saj bi potem vse leto delali iste stvari.

Takoj ko imamo možnost iti ven, pojdimo! To je več vredno kot katerakoli aerobika ali fitnes v dvorani. A ljudem je bolj priročno hoditi v fitnes, saj se zelo neradi spotijo, v fitnesu pa poleti klimatska naprava deluje na polno. Gre predvsem za takšne, ki imajo čas takoj po službi, čeprav bi bilo precej bolj primerno, da bi zjutraj vstali pol ure prej ali pa bi trenirali zvečer.

Rekreacija je zelo pomembna, saj redni trening dvigne metabolizem in pospeši prenose v telesu. Zato je pomembno, da se gibamo tudi poleti, vendar se moramo na to ustrezno pripraviti.

Se vam zdi, da je v Ljubljani dovolj primernih površin za vadbo na prostem?

Ljubljana ima ogromno urejenih točk. Na nobeni ni pretirane gneče, morda edino pri Mostecu ali pri Rožniku. Je pa zato ob robu Ljubljane še ogromno manjših, ki jih večina rekreativcev sploh še ne pozna. Primernih točk, kjer se ljudje lahko gibajo, je več kot dovolj, težava pa je, da pogosto ne vedo, kje in kako začeti.

Kaj pa v rekreacijski ponudbi Ljubljane manjka?

V sklopu teh točk bi veljalo zagotoviti trenerja, ki bi rekreativcem pokazal vaje, jim svetoval, spodbujal, jim pomagal, ko ne bi vedeli, kako nadaljevati. Vse trim steze in otočki po Ljubljani so namenjeni ulični vadbi, ampak največkrat tam vidimo le najbolj zagrizene, ki redno hodijo v fitnes in delajo težke vaje, ki niso primerne za vse.

Trim steze bi morali posvojiti tudi »navadni rekreativci«, denimo 30-letnica, ki se odloči, da se bo rekreirala na prostem, a preprosto ne ve, kaj naj počne s krogi, hlodi in podobnimi stvarmi, ki so na voljo na otokih.

Primerne bi bile tudi brezplačne vadbe, v katere bi se lahko vključil kdorkoli. Nekateri trenerji svoje skupine vodijo na vadbo na prostem, a se takšnim skupinam lahko priključiš samo, če poznaš trenerja in plačaš mesečno karto.