Intervju s Tomažem Perovičem: Hitro bomo prehiteli TVS

Perovič o ambicioznih načrtih, spremembah, ki jih bo uvedel na Planet TV, in o domnevnem sporu z Bojanom Travnom.

Objavljeno
12. marec 2015 19.25
Tomaž Perović 10.3.2015 Ljubljana Slovenija
Teja Roglič, Vikend
Teja Roglič, Vikend
Ko je konec lanskega leta prekaljeni televizijec prestopil s Pop TV na Planet TV, so mnogi ugibali, ali je to pravo zdravilo za informativni program Planet TV, ki kljub več poskusom še ni prepričal gledalcev. Zdaj je Perovič v prvem intervjuju po prestopu spregovoril o ambicioznih načrtih, spremembah, ki jih bo uvedel, in domnevnem sporu z Bojanom Travnom.

Kdo od politikov ali znanih obrazov vas je ob prestopu prvi poklical ali pa vam poslal sms?

Eden prvih smsov po prestopu je bil od vašega kolega Alija Žerdina, zanimalo ga je, kaj za vraga pripravljam, in ali je res, da grem na Planet TV, ali imam še kak drug projekt. Sem pa v tistem času dobil še nekaj smsov od novinarskih kolegov, tisti, s katerimi smo si blizu in imamo stike, so tako ali tako vedeli, da nisem bil več najbolj zadovoljen tam, kjer sem bil, in da se bo prej ali slej nekaj zgodilo.

Ko sem pred letom dni Špelo Šipek v intervjuju spraševala, zakaj je v informativnem programu veliko manj odmevnih prestopov kot pred leti, mi je odgovorila, da ni več medijske hiše, ki bi bila glede delovnega okolja in razmer dela brezpogojno zaželena kot delodajalec. A vaš prestop je verjetno še ena potrditev, da Pop TV oziroma Pro Plus ni več brezpogojno zaželen delodajalec?

Verjetno je še, čeprav zdaj ne vem več natančno, kaj se tam dogaja, ker jih pustim pri miru, in samo gledam, kaj delajo. Glede na to, kaj delajo, se verjetno tudi način ni bistveno spremenil. Da so razmere drugačne kot pred desetimi ali 15 leti, pa je jasno, mladi ljudje se morate bojevati, da imate službo, dokazovati se je treba neprimerno več kot včasih, verjetno delate tudi za manjši denar, kot smo bili vajeni pred 20 leti. Žal je situacija takšna. Je pa res, da v nobeni službi nisem imel opravka s prekarci, zame je nepojmljivo, da se nekdo do kolegov obnaša tako. Ljudje, starejši od 25 let, delajo za slab honorar, ne plačujejo jim bolniške in dopustov, sami morajo plačevati svoj telefon. Nikoli nisem delal v taki službi in niti zdaj ne.

Kot je bilo pričakovano, sta kmalu po vašem prihodu s Planet TV odšla Bojan Traven in Uroš Slak. Spomnimo se, kako je Bojan Traven leta 2010, ko je dobil odpoved kot urednik oddaje Svet, izjavil, da je Tomaž Perovič eden od ljudi, ki rulajo Slovenijo. Med vami in Bojanom so torej tudi osebne, ne le poslovne zamere?

(smeh) Z Bojanom in kolegi smo imeli simpatično poslovilno zabavo, na kateri smo ugotovili, da imava oba močan ego in bi potrebovala veliko energije, če bi želela delati skupaj. Obstajala je tudi ta možnost, a sva se odločila drugače. Dogovor je bil tudi, da Bojan še nekaj časa ostane, ker Planet TV ni potreboval še ene revolucije, še enega udarca.

Torej nista tako sprta, da ne bi nikoli več mogla delati v isti hiši?

Ne vem, ali bova kdaj delala skupaj, ne gojiva pa zamer, ki bi nama preprečevale, da bi se pogovarjala, šla na pijačo ali pa na čik pavzo. Oba imava namreč še vedno to lepo razvado (smeh).

Vodenje oddaje Danes prevzemata Anja Markovič in Jerca Zajc Šušteršič. Zakaj ne Anja in Mirko Mayer? Kako si bosta razdelili dneve?

Od ponedeljka do četrtka bo vodila Jerca, ob koncu tedna ostaja Anja, Mirko bo delal sobotne debate, ki bodo odziv na tedensko dogajanje. Mirko in Blaž Jarc pa pripravljata še debate, ki bodo na sporedu v sredo v oddaji Danes, v njih se ne bomo odzivali na tedensko dogajanje, temveč bodo to teme, za katere se bomo sami odločili, da jih bomo odpirali. Če bo ta oddajica dobra in bomo imeli dovolj energije, se bo še razširila.

Katere so te teme?

O tem še ne morem govoriti, lahko pa povem, da to gotovo ne bo tema honorarjev univerzitetnih profesorjev, ker se s tem ukvarjajo vsi drugi, in to na način, ki nam ni najbolj všeč. To bo povsem naša tema, ki jo bomo raziskali, ne bomo je vzeli iz časopisa.

Kaj mislite, ko pravite, da vam ni všeč način poročanja?

Če za nekoga rečeš, da je dobil 500.000 evrov avtorskega honorarja, ne poveš pa, v kolikšnem času je to dobil, ali je bilo to lani ali v dvajsetih letih. Nas zanima vsebina, torej kaj je delal, kakšno znanje je podajal, ali je to počel, ko bi moral imeti predavanja, ali so bili študentje z njim zadovoljni. Malo površno je vse skupaj.

To je že tretji poskus sprememb oddaje Danes, gledanost ne raste tako hitro, kot si verjetno na televiziji želijo. Kaj boste storili vi?

Vsega ne morem povedati, a nekaj se vidi iz dneva v dan, spremembe se počasi dogajajo. Bistvo je, da ljudem nočemo povedati, kaj se je določen dan v Sloveniji zgodilo, ampak jim hočemo to pokazati. Hočemo čim več stvari pokazati z reportažami, dobrimi slikovnimi zapisi, ne bomo samo pripovedovali. Torej dobro narejena in dobro zmontirana slika s pametnimi, vsebinsko polnimi napovedmi voditeljev. Voditeljeva naloga je, da nam pove, kaj se je zgodilo, za to pa naj uporabi čim več podatkov in ne mnenj.

Mislite s tem tudi na grafe, ki jih vedno pogosteje gledamo v naših informativnih oddajah, novinarji pa okrog njih skačejo, kot da so nekaj najbolj senzacionalnega?

Obstaja učbenik iz leta 1956, ki so ga napisali na neki ameriški televiziji in 90 odstotkov napisanega še drži. Tam so pripovedovali, da je grafiko treba uporabljati tam, kjer je to smiselno, tam, kjer je dopolnitev tega, kar govorimo. Zato ne bomo obsedeni z grafi, včasih se jih uporabi, kadar ni dovolj slikovnega materiala, včasih jih je res smiselno uporabiti. Še vedno trdim, da je tisto, kar dela razliko med televizijami, dober slikovni zapis, ki je tudi dobro zmontiran.

Načrtujete tudi večerno oddajo?

Imamo večerna poročila, ki so zdaj dolga sedem minut, na sporedu so po 21. uri in imajo zelo spodobno gledanost. Za zdaj ostajamo pri tem, morda bodo čez mesec ali dva dolga devet minut, odvisno od gledalcev. Če jih bodo sprejeli, bodo daljša.

Vam je bolj všeč oddaja Tarča ali Epilog? Imate načrt za oddajo te vrste?

Kot gledalec ne morem komentirati, ker sem si Epilog delno sam izmislil. Časi, ko smo eno uro gledali in poslušali le o eni temi, so namreč mimo. Ni dovolj tem, za katere bi potrebovali uro in pol, sploh ne v terminu ob osmih zvečer. Oddaja, v kateri bi se v miru in temeljito dogovorili o nečem, je verjetno bolj primerna za specifično občinstvo in kak drug termin. Zato mi je Epilog neprimerno bolj všeč. Kdaj bo Planet začel delati svojo oddajo, ne morem povedati, želja seveda obstaja.

Kaj bi izpostavili kot najboljšo stvar v informativnem programu TVS, Pop TV in Kanala A, ki bi jo z veseljem uvedli na Planet TV?

Vsaka televizija ima nekaj dobrega, a jaz tako kot v preteklosti tudi zdaj raje gledam, kaj delajo tuje televizije. Raje iščem tisto, česar pri nas še ni. To, da vzamem nekaj iz druge domače televizije, se mi ne zdi dovolj dobro.

Kaj pa počnejo v tujini in boste uvedli v oddajo Danes?

Všeč mi je britanski način podajanja informacij, ker je v nasprotju s tem, kar mi počnemo zadnje čase, je bolj hladen in osredotočen na informacije. Ni tako čustven kot naš način poročanja. Mi skušamo gledalce usmeriti, kako naj nekaj gledajo, ne da bi jim dali dovolj informacij.

V 24ur in Svetu je veliko infotainmenta, bo to z vami prišlo tudi na Planet TV?

Tega izraza nisem nikoli zares razumel, ali če rečem drugače, morava razjasniti, kaj nekdo razume pod besedo infotainment. Če nekdo razume, da mora biti vsako poročilo narejeno po osnovnih dramaturških načelih, potem sem za infotainment. Če pa govoriva o tem, da se šalimo iz resnih stvari ali pa informativne oddaje polnimo z vsebinami, ki tja ne sodijo, potem pa ne.

Kot primer tega lahko navedeva novinarje komercialnih postaj, ki postajajo akterji svojih novic. Streljajo v telefone, da bi dokazali, kaj zdržijo, ali pa se zapirajo v hladilnice, da bi pokazali, kako mrzlo je v ZDA. Kaj ima gledalec od tega?

Če hočeš verjeti novinarju, ki ti pripoveduje zgodbo, je dobro, če ga poznaš. Novinar se mora izpostaviti kot poznavalec teme, o kateri govori. Načini, kako to doseči, pa so različni. Lahko hodiš v hladilnico, lahko pa prepričaš z znanjem. Ni nujno, da si akcijski novinar, vedno je treba iskati mejo. Če poročaš o poplavah, ni nujno, da v gumijastih škornjih stojiš v vodi, moraš pa znati povedati, zakaj so nastale poplave in kdo bi moral ukrepati.

V informativnih oddajah komercialnih televizij je tudi vse več »instant moralk«, nekje jih voditelj pove na koncu oddaje, nekje so napisane ne hrbtni strani majčke, nekje jih opazimo kot bombastičen obsojajoč stavek, ki se vije skozi celotno oddajo …

Čim manj tega, tem bolje. Nočem moralk, hočem informacije. Naša naloga je, da ljudem pripovedujemo novice, ne pa da jim pripovedujemo moralne nauke.

Toda saj to se je na Pop TV dogajalo, ko ste bili vi še tam …

(smeh) Za nazaj ne bom komentiral.

Kaj pa ura začetka oddaje? Tekmovanje v minutah pred 19. uro postaja že malce smešno.

V zadnjih štirinajstih dnevih trenutek, ko v oddaji Danes rečemo dober večer, nikoli ni bil pred 18.59, vedno je bil bliže 19. uri. Nekaj časa je bilo pomembno, da si bil prvi, četudi le za 40 sekund, zdaj pa je to že malo passé.

Še za konec, kakšni so konkretni načrti za gledanost oddaje Danes?

Želim si, da bi bili v relativno hitrem času boljši od TVS, potem bomo pa videli. Ta prvi cilj je hitro dosegljiv.