»Ko prekineš tok reke, prekineš življenje«

Dokumentarni film DamNation, film, ki »razbija mit o hidroenergiji kot o zelenem viru energije«. Drevi v Kinu Šiška.

Objavljeno
01. marec 2016 10.07
Dragica Jaksetič
Dragica Jaksetič

Ljubljana − Drevi ob 20. uri bodo v Kinu Šiška predvajali dokumentarni film DamNation, film, ki podira jezove, in kot pravijo v Leeway Collective, »razbija mit o hidroenergiji kot o zelenem viru energije«.

»K sreči so se nore ideje o odstranjevanju jezov iz osemdesetih let pred štirimi leti začele uresničevati. Videti, kako se v reko vrnejo ogromne jate lososov, iz ogromnih akumulacijskih jezer spet pogledajo potopljeni kanjoni, kako ponovno nastajajo peščene morske obale in oživijo obrečni ekosistemi, je kot iz pravljice. K sreči je vsaj nekje ta pravljica resnična, prikazana pa v tem filmu,« poudarjajo organizatorji nocojšnjega dogodka, ki ga organizairajo tudi v sodelovanju Patagonie.

Se spomnete lanske zgodbe kajakaša Roka Rozmana in njegovih prijateljev v Leeway Collective o tem, kako so »obdelali« celotni tok albanske, 270 kilometrov dolge reke Vjose, še zadnje nezajezene evropske reke? Tudi o tej bo Rok Rozman nocoj spregovoril pred premiero filma, ki bo prizadevanja Leeway Collective, pa tudi slovenskega dela evropske iniciative Save the Blue Heart of Europe, ilustrirali s prikazom severnoameriškega aktivizma.

Učenje na tujih napakah

Film namreč prikaže zgodbo severnoameriških rek, ki jo je mogoče preslikati v vse dele sveta, tudi balkanskega, kjer so ohranjene še edine nepozidane evropske reke, na njih pa naj bi po obstoječih načrtih zgradili še 2700 hidroelektrarn, od teh 1600 velikih. V imenu zelene elektrike, dejansko pa v imenu dobičkov.

»Reke kot najintimnejši del narave smo v zadnjih 120 letih z namenom pridobivanja električne energije sistematično uničevali z jezovi. V tem smo bili zelo učinkoviti, malokatera večja reka je ostala nedotaknjena, v zadnjem času pa so se začele kazati negativne posledice. Lososi ne dosegajo več povirnih območij, kjer se drstijo, zato izumirajo, ekosistemi ob izvirnih delih rek so osiromašeni, podobno pa se dogaja s spodnjim tokom rek in morij, kamor tečejo − sedimenti iz hribov teh krajev ne dosežejo več«.

Preveslali bodo 400 kilometrov

Slovenski aktivisti hočejo, da bi ta film vsem državam oziroma regijam, ki še niso zajezile vseh rek, sporočil, naj tega ne počnejo in naj poiščejo alternative. Nocojšnji dogodek je prvi v vrsti 12 dogodkov projekta Balkan Rivers Tour, ki bo ljubitelje rek med 16. aprilom in 20. majem združil v največjo evropsko akcijo za zaščito rek.

Tour se bo začel na Bohinjskem jezeru in Savi Bohinjki, nato pa bodo preveslali še 400 kilometrov na rekah Sava Dolinka, Sava, Koritnica, Soča nad Učjo, na Hrvaškem Zrmanjo, v Bosni in Hercegovini Sano, Neretvo, V Črni gori Moračo, Taro, v Makedoniji Radiko in Malo reko, v Albaniji pa Valbono, Osumi, Langarico, Drinos, Bence in Vjoso, ki ji bodo posvetili ves teden, na njej 18. maja organizirali veliki kajakaški protest s kajaki in transparenti na reki, 20. maja pa bodo v Tirani albanskemu premieru Ediju Ramiju predali kajak s podpisi v podporo ideji o Vjosi kot prvem rečnem narodnem parku v Evropi.