Nov državni rekord: 697 kilogramov težka buča

Zmagovalec Janko Lovše iz trebanjske občine je že napovedal, da se bo prihodnji mesec udeležil evropskega prvenstva »bučmanov« v nemškem mestu Ludwigsburgu.

Objavljeno
24. september 2016 17.43
Buča
Bojan Rajšek
Bojan Rajšek

Mozirje - V Mozirskem gaju je danes potekalo državno prvenstvu pridelovalcev buč. Najtežja je zrastla na vrtu znanega dolenjskega bučmana z Velike Ševnice v trebanjski občini Janka Lovšeta. Njegova orjakinja je tehtala natanko 697 kilogramov in je najtežja buča, ki je doslej zrasla na slovenski zemlji.

Lovše je na tem edinstvenem tekmovanju pri nas zmagal s svojo bučo že leta 2014 in že takrat dokazal, da na Dolenjskem ne gojijo zgolj debelega krompirja, ampak je podnebje zelo primerno tudi za ostale poljščine. Takrat se je tehtnica ustavila pri 657 kilogramih. Presrečen zmagovalec je za spletno Delo povedal, da bo 500 evrov nagrade namenil za nadaljno vzgojo buč. »Prihodnje leto se mora na tehtnici kot prva številka prikazati osmica,« je napovedal Lovše, ki se očitno ne bo zadovoljiv zgolj z letošnjo lovoriko. Njegov življenjski cilj je, da se med bučmani, kakor sami sebe imenujejo pridelovalci buč, zavihti na prvo mesto na svetu, ki ga zdaj s 1054 kilogrami zanesljivo drži buča švicarja Benija Meierja iz leta 2014. Zato namerava že zelo zgodaj spomladi posaditi skrbno izbrana semena v malo večje lončke, ki jih bo postavil na okensko polico. Ko bodo pokukali iz zemlje, jih bo prestavil v ogrevan rastlinjak S slovensko prvakinjo, ki je čez sušne poletni dni popila kar 500 litrov vode na dan, se bo prihodnji mesec udeležil tudi evropskega prvenstva pridelovalcev buč v Ludwigsburgu v Nemčiji. Drugo mesto je z bučo težko 599 kilogramov zasedel Uroš Fifolt iz Koroške vasi pod Gorjanci, tretje mesto pa je pripadlo lanskemu državnemu prvaku Dejanu Merlaku iz Ljubljane. Njegov letošnji pridelek je tehtal 554.

Ko so dopoldan s tovornjakom pripeljali Lovšetvo in Fifoltovo bučo, je eden od gostov, ob pogledu na trebanjsko velikanko glasno vzkliknil: »Kakšna lepotica. Čestitke že vnaprej«. V tistem trenutku je s svojim motornim triciklom pripeljal savinjski bučman Janez Govek, ki to prevozno sredstvo uporablja zgolj za prevoz svoje buče na to prestižno tekmovanje. Tehtnica se je ustavila malce pod 300 kilogrami, a veseli Savinjčan ob pogledu na Lovšetovo bučo ni izgubil poguma. »Prihodnje leto bom pridelal bučo, ki bo tehtala najmanj 700 kilogramov,« je napovedal Govek, ki z letošnjim pridelkom ni bil ravno zadovoljen. Preveč je menda rastla, zato ji je pred dobrim mesecem in pol utrgalo vitico (dovodno žilo), s čimer je bilo konec rasti in tudi konec misli na kak bolj viden rezultat.

Darko Bele, upravljavec Mozirskega gaja je povedal, da je bilo prvo državno prvenstvo pridelovalcev buč organizirano pred šestimi leti prav ob Savinji, ter da so slovenski bučmani tudi člani svetovnega združenja v tekmovanju za najtežjo bučo GPS. Po vzoru na nekatere ostale evropske države želijo že prihodnje leto uvesti tudi tekmovanje za najtežji paradižnik, papriko in najvišjo sončnico. Glavna pokrovitelja današnjega tekmovanja sta bila podjetji BSH iz Nazerja in Lotrič meroslovje.

Ocenjevalno komisijo sta sestavljala Ivan Petrin in legenda športnega novinarstva Ivo Milovanovič, ki se je v komentiranje buč zelo vživel in bo verjetno kamlu tuedi sam postal član bučmanov.