Kaj sanja umetna inteligenca

Google je razvil program, ki spreminja slikovne podobe v zelo nenavadne domišljijske prikaze.

Objavljeno
03. julij 2015 11.29
Pi. K., Delo.si
Pi. K., Delo.si

Google je ustvaril novo igračo oziroma orodje umetne inteligence in jo že dal v uporabo zainteresiranim programerjem. Ti zdaj tekmujejo, kdo bo ustvaril izvirnejšo domišljijsko podobo, piše Guardian.

Programerji pri Googlu so na blogu najavili programski algoritem, ki omogoča nenavadne transformacije fotografij ali, obratno, iz slikovnih pikslov ustvari določeno fotografsko podobo. »V zadnjem času smo pri razvijanju umetne inteligence - kako razvršča podobe in prepoznava glasove - dosegli velik napredek. In kljub temu, da gre za znane matematične formule, so postavlja zanimivo vprašanje: zakaj nekatere delujejo, druge ne, oziroma zakaj delujejo tako, kot delujejo. Umetno inteligenco učimo tako, da ji kažemo različne podobe in prilagajamo parametre, dokler ne dobimo tistega, kar želimo,« pišejo googlovi programerji.

Kako program deluje?

                                   Umetni inteligenci ukažemo, da iz pikslov ustvari podobo banane.

 

                              Algoritem, ki naj bi iz pikslov prikazal ročke, na podobi vedno izriše tudi roke.

V zgornjem primeru programerji ne vedo natančno, zakaj se ročka prikaže skupaj z roko. Najverjetneje, pišejo, ker je na vseh fotografijah ročk, ki jih je program do sedaj videl, prisotna tudi roka tistega, ki jih dviguje. Ena od nalog programerjev je tako tudi to, da umetno inteligenco naučijo prepoznavati, kaj je pomembno in kaj ni.

 

                                  Programu ukažemo, naj na fotografijah prepozna določene vrste živali.

Ko povečamo število ukazov, pa postanejo stvaritve še bolj zanimive. Iz množice pikslov tako lahko ustvarimo podobe, ki so v celoti rezultat učenja umetne inteligence. Razvijalci se sprašujejo: bi lahko program postal pripomoček umetnikov?

 

 

                                                 Kaj vse je moral algoritem prepoznati tu?