Odkrili najstarejši zlat predmet v Evropi, morda celo na svetu

Bolgarski arheologi navdušeni: odkrili zlato kroglico, ki je domnevno stara 6.500 let.

Objavljeno
12. avgust 2016 16.06
Posodobljeno
12. avgust 2016 18.00
BULGARIA-ARCHAEOLOGY/GOLD
N. Č.
N. Č.

Sofija - Zlata kroglica, ki so jo bolgarski arheologi našli na kraju prazgodovinskega naselja v Južnem delu Bolgarije, je v premeru dolga štiri milimetre in težka le 15 centigramov.

Izdelali naj bi jo med 4.500 in 4.600 leti pred našim štetjem v današnjem mestu Pazardžik, ki velja za prvo urbano naselje v Evropi.

Najdeni predmet je zagotovo starejši od zlatega nakita iz nekropole v bolgarski Varni, ki so ga odkrili leta 1972, in je doslej veljal za najstarejši najdeni zlat predmet, je povedal izredni profesor na bolgarski akademiji znanosti Javor Bojadžijev.

Bolgarski arheologi menijo, da so odkrili najstarejši zlat predmet v Evropi, če ne celo na svetu, saj da je zlata kroglica od nakita iz Varne starejša za 200 let, piše Reuters.

Bojadžijev verjame, da so kroglico izdelali na istem mestu, kjer so jo zdaj arheologi tudi našli: malo izven današnjega Pazardžika. To je bilo po njegovem mnenju tudi prvo urbano naselje v Evropi, v katerem je živela skupnost z visoko razvito kulturo. Preselili so se iz Anadolije (današnje Turčije) približno 6.000 let pred našim štetjem.

»Menim, da je bil današnji Pazardžik prototip modernega mesta in je starejši za približno 1000 let od Sumerije, ki velja za prvo urbano civilizacijo,« je ocenil Bojadžijev.

Kroglico so našli v ostankih male hiše, ki je iz časov, ko je človek prvič uporabil baker in zlato.

Doslej so odkrili med 10 in 12 hektarjev naselja, ki je bil ograjen z 2,8 metra visokim zidom, tam pa so odkrili še približno 150 keramičnih ptičjih figuric.

Naselje naj bi uničila plemena, ki so napadala iz severovzhoda približno 4100 let pred našim štetjem.

Zlato kroglico bodo razstavili v zgodovinskem muzeju v Pazardžiku.