Pokemone lahko odslej iščemo tudi v Sloveniji

Od sobote je najpopularnejša aplikacija na svetu na voljo že v 34 državah - med njimi tudi pri nas.

Objavljeno
19. julij 2016 19.17
vvo*pokemon go, park Zvezda
Be. B., STA
Be. B., STA

Pokemon Go je nova mobilna igra, ki je že s svojim izidom postala svetovna znana in hkrati najpopularnejša aplikacija, o čemer smo že pisali. Zaradi svoje popularnosti je podjetje poskrbelo, da je v zelo kratkem času dostopna še v 26 državah, med njimi tudi v Sloveniji.

Sprva je bila igra na voljo v ZDA, Avstraliji in Novi Zelandiji, nato še v Nemčiji, Španiji, Veliki Britaniji, Italiji in na Portugalskem. Poleg uporabnikov pri nas, pa lahko imajo novo mobilno igro na svojih pametnih telefonih tudi v Avstriji, Belgiji, Bolgariji, Estoniji, Finski, Švedski, Grčiji, Grenlandiji, Islandiji, Latviji, Litvi, Luksemburgu, Romuniji, na Hrvaškem, Češkem, Danskem, Malti, Cipru, Irskem, Madžarskem, Nizozemskem, Norveškem, Poljskem, Slovaškem in v Švici.

Na Japonskem, od koder izhaja priljubljena serija Pokemon, pa uradno mobilna igra še ni na voljo. Sicer so japonskemu podjetju Nintendo od izdaje priljubljene igre delnice zrasle za 120 odstotkov, o čemer smo pisali danes. Pokemon go je namenjen uporabnikom mobilnih naprav - uporabnikom operacijskih sistemov Android in IOS. Ti si lahko igro brezplačno prenesejo na Googlovi spletni trgovini Play Store in Applovi App Store.

Da je igra dostopna pri nas, je razveselilo predvsem slovenske navdušence nad Pokemoni. Ti se že povezujejo na družabnih omrežjih, na Facebooku denimo že obstaja neuradna stran Pokemon Go Slovenija z več kot 10 tisoč sledilci. Na slovenskem Pokemon go forumu pa si ljubitelji te igre lahko izmenjujejo mnenja in nasvete za igranje igre. Poleg tega so na forumu dostopna tudi imena oz. seznam vseh pokemonov po generacijah. Obstajajo tudi srečanja oz. Pokemon Go meetup-i, v različnih krajih Slovenije, na katerih imajo uporabniki priložnost, da se srečajo z drugimi ljubitelji igrice ter z njimi delijo nasvete in se učijo novih trikov za izboljšanje igranja.

Čeprav je mnoge mobilna aplikacija navdušila prav zaradi prepleta resničnega in virtualnega sveta, koncept igre pravzaprav ni nov. Socialna antropologinja s Fakultete za družbene vede Eva Vrtačič poudarja, da se uspeh ni zgodil iz danes na jutri, saj imata tako Pokemon kot podjetje Niantic, ki je igro razvilo, za sabo svojo zgodovino in bazo navdušencev. Prav tako ima Pokemon go številne vzporednice - temelji na enako tehnologiji - kot igra Ingress istega podjetja. »Lahko bi rekli, da je Pokemon Go poenostavljen Ingress s slavnimi liki,« meni Vrtačičeva.

»Škodljive posledice Pokemona so škodljive posledice splošnega, sistemskega stanja v družbi,« meni Eva Vrtačič. Foto: Aleš Černivec

Matjaž Ropret, dolgoletni novinar s področja informacijske tehnologije ter avtor bloga Tehnozvezdje, pa meni, da lahko uspeh Pokemon Go pripišemo kombinaciji izvirne, nove ideje in atraktivne izvedbe. »Avtorjem je dobro uspelo doseči t. i. igralnost, dogajanje je s spreminjanjem igralčeve lokacije ves čas drugačno, igra spodbuja tekmovanje med igralci in navsezadnje pametno izkorišča znanje in predvsem mlajši populaciji ljubke karakterje - Pokemone.«

Vsaka stvar, ki (za nekaj časa) obnori svet, pa s seboj prinese tudi negativne posledice, kot so možnosti zlorab, iskanje zaslužka in poskusi promocije lastnega posla, še opozarja Vrtačičeva. Dodaja, da se ne čudi negativnim posledicam tehnologije in igre Pokemon Go. Eva Vrtačič sicer pravi, da igre oz. tehnologija sama po sebi ni slaba, temveč so takšni ljudje, ki jo uporabljajo in upravljajo. »Škodljive posledice Pokemona so škodljive posledice splošnega, sistemskega stanja v družbi«, še dodaja.

Uporaba aplikacije prinaša tudi številna tveganja za informacijsko varnost ter osebne podatke njenih uporabnikov, o čemer smo že pisali tudi na Delu. Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) opozarjajo, da se s strinjanjem s splošnimi pogoji uporabe Pokemon Go uporabniki odrečejo tako rekoč vsem pravicam proti založniku igrice.

Po besedah ZPS so namreč pri založniku mobilne igre Pokemon Go - Ninatic Labsu - v pogoje skrili določilo, ki potrošniku odvzema vse pravice do tožbe proti podjetju, vključno s sodelovanjem v morebitni skupinski tožbi. Če pride med igranjem igre do kakšnih koli nevšečnosti, se lahko te po splošnih pogojih uporabe rešuje le z zasebno arbitraži izven sodnih dvoran.

Določilo, da se uporabnik odreka možnosti tožbe, je sicer mogoče preklicati - najkasneje v 30 dneh potem, ko so uporabniki naložili igrico, dodajajo v ZPS. Zato svetujejo, da igralci nove mobilne igre čim prej pošljejo e-poštno sporočilo na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. z besedami »Arbitration Opt-out Notice« v predmetu. V sporočilo naj jasno napišejo, da odstopajo od določila o arbitraži, ki je zapisano v splošnih pogojih uporabe storitve Pokemon Go.

Igra Pokemon po svetu sicer sproža precejšnje dvome o fizični varnosti njenih igralcev ter drugih ljudi. V številnih državah beležijo vse večje število kršitev in nesreč, povezanih z omenjeno igro, pri čemer igralci denimo Pokemone lovijo kar med vožnjo avtomobila, nekateri med njimi pa istočasno tudi twitajo.

Slovenska policija sicer udeležence v cestnem prometu poziva, da spoštujejo cestno prometne predpise.» Vozniki med vožnjo naj ne uporabljajo mobilnih telefonov, temveč naj bodo pozorni na prometno ureditev in dogajanje v prometu. Nasveti veljajo tudi za pešce, ki morajo v cestnem prometu prav tako spoštovati cestno-prometne predpise,« so sporočil iz Generalne policijske uprave.