Pred 70 leti: Zadnji izdih časnika Slovenec

Preberite zadnjo številko slovenskega katoliškega časnika, ki smo jo za vas prenesli na splet.

Objavljeno
16. april 2015 19.02
Uredništvo Delo.si
Uredništvo Delo.si

Vodilni predvojni časnik političnega katolicizma v Sloveniji je tudi med vojno ostal zvest svoji politični usmeritvi, ki ga je ob koncu velike morije privedla na »napačno stran zgodovine«. Nove, komunistične oblasti so časnik Slovenec, ki je bil med vojno zvest podpornik domobranskega gibanja, ukinile, njegova zadnja številka pa je izšla že nekaj dni pred koncem vojne, v petek, 4. maja 1945.

Na naslovnici zadnje številke je časnik, v navzkrižju z dejanskim dogajanjem v tistem času, velikopotezno razglasil vstajo združene Slovenije, ki da jo je prinesla seja novoustanovljenega slovenskega parlamenta, na kateri je bila razglašena ustanovitev »narodne države Slovenije kot sestavnega dela demokratično in federativno urejene kraljevine Jugoslavije« pod vodstvom kralja Petra II.

Poleg obširnega poročila s prve seje slovenskega parlamenta, ki sta se jo udeležila tudi ljubljanski škof Gregorij Rožman in poveljnik domobranskih sil general Franc Krenner, so lahko bralci zadnje številke Slovenca prebrali še izvlečke iz govora tedanjega zunanjega ministra nacistične Nemčije grofa Schwerin-Krosigka, spominske zapise o padlih doborancih, pa tudi spored predstav v ljubljanskih gledališču, operi in kinematografih. Mimogrede, zatemnitveni čas je stopil v veljavo ob 21.05 in se končal ob 4.50.