Projekt Odgovorno s hrano v slovenskih šolah in vrtcih

Projekt poteka v devetih evropskih državah, njegov namen pa je izobraziti otroke, kako odgovorno porabiti hrano.

Objavljeno
15. julij 2016 11.25
Vida Verdev
Vida Verdev

Več kot 74.000 otrok se v evropskih državah s pomočjo projeka Odgovorno s hrano uči kritičnega razmišljanja in pridobivanja znanja ter veščin, kako ravnati s hrano. Cilj projekta je naučiti otroke, kako odgovorno sprejeti potrošniške odločitve in spodbuditi ozaveščenost staršev o globalnih vplivih naših vsakodnevnih prehrambnih odločitev.

Triletni učni projekt vzgojiteljem in učiteljem pomaga, da v svoje učne ure vključijo teme o odgovorni porabi hrane in spodbuja otroke k dejavnostim za odgovorne spremembe v vrtcih in šolah ali v njihovem okolju.

Na začetku šolskega leta so ekoodbori vzgojiteljev, učiteljev, otrok, učencev in dijakov izbrali eno ali več tem, ki so jih raziskovali skozi šolsko leto. Spoznavali so globalne učinke lokalne pridelave in proizvodnje hrane, spremljali so poreklo živil v trgovinah in poreklo zaužite hrane, pripravljali so obroke iz lokalno pridelane hrane, izvajali so ukrepe za zmanjševanje zavržene hrane, spoznavali in obiskovali so lokalne pridelovalce in izvajali so kuharske tečaje.

Ob koncu šolskega leta so šole organizirale dneve aktivnosti, na katerih so predstavili, kaj so pri projektu počeli. Vsaka ustanova je sestavila ekolistino, kjer so zapisali svojo vizijo o odgovornem do hrane in o hrani. Letos je v Sloveniji sodelovalo 13 ustanov, v prihodnjem šolskem letu pa bodo v projektu sodelovale štiri.

»Naše izkušnje z odgovorno porabo hrane v šolah kažejo, da ko razmišljamo globalno in delujemo lokalno, vsak posameznik lahko naredi korak k rešitvi velikih izzivov, s katerimi se sooča svet, kot na primer izguba biotske raznovrstnosti ali celo podnebne spremembe,« pravi Tereza Čajková, koordinatorica evropskega projekta Odgovorno s hrano.

Ekolistina osnovne šole Dobrepolje. Foto: osebni arhiv