Rikove hiše v pravljični angleški pokrajini

Na nekdaj degradiranem območju v bližini Londona že desetletje raste prestižna ekološko naravnana soseska, v kateri je večino hiš postavilo ribniško podjetje

Objavljeno
26. oktober 2017 10.38
Saša Bojc
Saša Bojc

»Tukaj je vse mogoče, uresničimo vse želje,« je na terasi ene od štiristo kvadratnih metrov velike hiše s pogledom na jezero razlagal Wasya Awori, glavni arhitekt prestižnega ekološko usmerjenega naselja The Lakes by Yoo. Že enajsto leto raste na nekdaj degradiranem območju z gramoznimi jamami v bližini vasi Lechlade na območju slavnega Cotswoldsa in Oxforda, uro in pol vožnje iz Londona. V tem času je na 2,6 kvadratnega kilometra zlasti okoli petih umetno ustvarjenih jezer zraslo 115 hiš, večino je postavilo slovensko podjetje Riko.

Awori je član oblikovalskega podjetja in studia Yoo, ki sta ga leta 1999 ustanovila britanski nepremičninski milijonar John Hitchcox in francoski oblikovalec Philippe Starck, ter načrtuje resorte in podobna naselja po vsem svetu, projekt The Lakes by Yoo pa je po Aworijevih besedah poseben zato, ker v njem kot arhitekt za polni delovni čas nadzira in usmerja vsako podrobnost, da bi blagovna znamka zagotovila na videz enotno naselje, čeprav niti ena hiša ni enaka drugi, in hkrati uresničila vsako željo posameznega naročnika. Vsem je zelo všeč, da so hiše videti kot koče in da podpirajo tisto stereotipno podobo vikenda iz lesa, kar je navsezadnje tudi njihov pravi status. Lastniki tu uradno ne smejo bivati več kot enajst mesecev na leto; tako ne obremenjujejo lokalnega okolja z uporabo tamkajšnjih storitev od zdravstva do šol in vrtcev, kot potrošniki in gostje pa kljub vsemu prispevajo v tamkajšnje gospodarstvo.

 



Awori se kot glavni arhitekt vsak dan srečuje z več lastniki, trenutno med desetimi in 15. »Pogovarjam se in jih poskušam čim bolje razumeti – od kod prihajajo in kako živijo, kakšno notranjost hiše si želijo in kaj si želijo početi pred njo, hkrati pa jim poskušam pojasniti, da so hiše tesno povezane s krajino in da v zvezi s tem vladajo stroga pravila. Naselje je kot naravni rezervat, zato mora biti vse, skupaj s hišami, usmerjeno v njegovo ohranjanje. Zato so hiše nizkoenergijske, se ogrevajo in hladijo ob pomoči jezera, si zagotavljajo elektriko ob pomoči fotovoltaičnih celic in podobno,« je pojasnil sogovornik, ki dela s skupino desetih arhitektov. Ti izvršujejo želje naročnikov glede opreme, iščejo novosti in se dogovarjajo z dobavitelji, notranji oblikovalci – nekateri naročniki pripeljejo svoje –, pa dovršijo interier do najmanjših podobnosti. Naročnikom so v okviru studia Yoo na voljo tudi oblikovalske zasnove znanih imen, kot so Philippe Starck, Marcel Wanders, Jade Jagger in Kelly Hoppen, sicer pa sodelujejo še s strokovnjaki drugih profilov, da lahko uresničijo posebnejše želje, kot sta bazen na strehi ali klet, ki meji na jezero. V njej bo avtopark, z vrha prekrit s steklom, skozi katerega bo lastnik v dnevni sobi pod nogami lahko občudoval svoje imetje na štirih kolesih. Konstrukcije kleti so se s pomočjo zunanjega arhitekta lotili že pred dvema letoma, a je še niso končali, je priznal sogovornik, sicer pa od začetka gradnje temeljev hiše do vselitve vanjo običajno mine 18 mesecev. Najdlje, okoli pet let, gradijo tisto z bazenom na strehi in tisto v steklu. »A ti nista Rikovi,« je še dodal.



Večina si hišo kupi zase, ne kot naložbo

To prestižno naselje, ki je pred kratkim dobilo tudi bazen in center dobrega počutja ter bo v prihodnjih letih predvidoma še hotel, je bilo nekoč degradirano območje brez vrednosti in perspektive, zdaj pa si počitniške hiše – njihove cene se začenjajo pri 740.000 funtih (brez zemlje), v povprečju dosežejo vrednost 1,5 milijona funtov in se povzpenjajo tudi do več milijonov – kupijo premožni kupci različnih profilov iz vsega sveta. Vodja projekta Simon Evans je pojasnil, da so to ljudje, ki delajo v mednarodnem okolju in večinoma živijo v Londonu ter dobro razumejo koncept zaprtega naselja v bližini velemest, ki jih poznajo drugod po Evropi. Tu so hišo med drugim postavili nekdanjemu pevcu skupine Take That Marku Ownu, ki pa jo je prodal, da si je kupil drugo, ki je bližje šoli njegovih otrok. Čeprav je pričakovati, da se bo cena nepremičnin v The Lakes by Yoo sčasoma le še poviševala, si večina kupi hišo zase, ne kot naložbo.



Toda v teh enajstih letih sta v posel zarezali dve recesiji, je poudaril Evans, zato so morali spremeniti poslovni model. Z recesijo so se zmanjšale finančne zmožnosti kupcev manjših hiš, zato so se preusmerili v višji cenovni razred in začeli graditi večje hiše, saj bogatejši niso toliko odvisni od kreditiranja. Z gradnjo manjšega števila večjih hiš so hkrati ohranili dovolj prostora med njimi, kar se je pokazalo za zelo uspešno, saj je območje ohranilo kakovost. Za uspešnost tega projekta pa je zelo pomembna tudi neposredna bližina Londona. »Pri rasti trga nam je Riko zelo pomagal, saj so njihove hiše zares kakovostne in trdne ter podpirajo našo že od začetka zelo jasno ekološko in trajnostno usmeritev. Ker so elementi hiš delno izdelani v tovarni, je gradnja zelo hitra in zato nemoteča; v primerjavi s klasično ne povzroča veliko hrupa in ne vznemirja okolja. Tu je bogat živalski svet, veliko je vrst ptic, lastniki hiš pa se v jezerih tudi kopajo in jadrajo,« je poudaril sogovornik.



Novih 80 hektarjev, dve jezeri in 30 hiš

Med pozitivnimi lastnostmi je poudaril še fasade iz sibirskega macesna, ki se hitro obarvajo sivo (končno enakomerno sivo patino v atlantskem podnebju dobijo v zgolj treh letih), s čimer se zlijejo z okoljem, povrhu pa za zaščito ne potrebujejo premazov. Pred kratkim so dokupili 80 hektarjev in bodo izkopali novi dve jezeri, v prihodnje pa nameravajo zgraditi še okoli trideset hiš, zlasti ob jezerih.

Riko gradi v The Lakes by Yoo enajsto leto, do konca letošnjega leta bodo postavili deset novih hiš, skupaj že 85. To štejejo za nov poslovni uspeh, saj se je kljub dolgoletnemu sodelovanju treba za vsako hišo pogajati vsakokrat na novo, poudarja direktor Rika Janez Škrabec. Da so pred več kot desetletjem vstopili v projekt, so v London že štiri leta pred tem poslali svojega predstavnika. Za posel so tekmovali s tremi ponudniki. »Naš sodelavec v Londonu ni živel zgolj zaradi tega projekta, obetali smo si še druge, a v poslih takšnih razsežnosti je nenehno treba vlivati zaupanje, da si zanesljiv partner, ki boš izpolnil dogovorjeno. Treba je vedeti, in to je bilo pred desetimi leti še izraziteje, da imamo še vedno status 'bolj eksotične' države, ki nima tolikšne prepoznavnosti, kot si ji jo želeli in si jo tudi zaslužili. Niti mi jih nismo prepričali samo s tehnologijo prefabricirane lesene gradnje in kot inženirsko podjetje, temveč s celotno zgodbo Rika, torej da razmišljamo in delujemo na podoben način, med drugim v našem lokalnem okolju s Škrabčevo domačijo. To je bil tudi za nas učni proces, saj se tu srečujemo s svetom v malem, pri čemer se ne cedita med in mleko, ampak je to zelo zahteven trg, na potrebe katerega je treba primerno odgovoriti,« je pojasnil Škrabec.



Naložbe v infrastrukturo

Še preden so vlagatelji v The Lakes by Yoo prodali prvo hišo, so morali ogromno vložiti v infrastrukturo. »Res je, da je ta lokacija v Cotswoldsu že sama po sebi magnet, a vse drugo je bilo treba ustvariti na novo. Med drugim koncept skupnosti oziroma nekakšnega plemena, pripadnost okolju, to, da prebivalce The Lakes povežeš z lokalnim prebivalstvom in lokalno pridelano hrano, da ponudiš še vse druge storitve od bazena in centra dobrega počutja do animatorjev za otroke in butlerja, ki poskrbi za tvoje želje in potrebe,« pojasnjuje Škrabec. Dodaja, da bi se pri tem projektu marsikaj lahko naučili slovenski nepremičninski vlagatelji. Na tem območju nobena hiša ni zgrajena vnaprej za neznanega kupca, to pa je tisti ključ do uspešne prodaje in dodane vrednosti oziroma večjega zaslužka.

Prav v projektu The Lakes by Yoo so tudi sami dodatno izpopolnili sistem gradnje in distribucije, je poudaril Bojan Lukšič, direktor Riko hiš. Ne samo da danes v naselju The Lakes by Yoo gradijo nekajkrat večje hiše, kot so jih v prvih letih – tedaj so merile okoli 150 kvadratnih metrov stanovanjske površine, danes segajo vse do 800 kvadratnih metrov –, danes so zgrajene mnogo bolj racionalno, kakovostno in hitreje. Večje hiše zahtevajo več znanja o statiki, zato so k sodelovanju povabili najboljše slovenske strokovnjake s tega področja. »Pred enajstimi leti smo potrebovali dvakrat več časa, da smo hišo postavili, stroški pa so bili 50 odstotkov večji. V tem času smo uvedli velike spremembe tako glede uporabe materialov, toplotne prevodnosti, zrakotesnosti in podobno, prav ta spoznanja pa so v našem delu Evrope na najvišji ravni. V Avstriji, Sloveniji in Nemčiji je zaradi velikih stroškov energije pasivnost hiš večja, torej je tudi tehnologija gradnje precej drugačna in zahtevnejša. Z vlaganjem v razvoj, inovativnimi pristopi in širšim spektrom znanj smo zmanjšali tudi količino vgrajenih materialov,« je pojasnil Lukšič.



Les listavcev – nova priložnost

Ključni preboj, s katerim so prehiteli tekmece, so dosegli s tem, da so načrtovanje hiše podredili logistiki. »To, kar danes sestavljamo na gradbišču v Angliji, je bilo pred dvema dnevoma še v proizvodnji v Ribnici. Za objekt, ki ga zgradimo v mesecu dni, angleški dobavitelji potrebujejo šest mesecev. Hitra gradnja na splošno zmanjša tudi tveganja investicije in je argument pri pridobivanju kreditov in pogajanju za ugodne pogoje,« je poudaril sogovornik.

Projekt The Lakes by Yoo podjetju Riko zagotavlja denarni tok vse leto, saj zaradi milega atlantskega podnebja lahko gradijo tudi v mesecih, ko v celinskih delih Evrope gradbena dela stojijo. Za njih je najbolj boleče, da uporabljajo slovenski smrekov les, ki pride k nam skozi avstrijsko proizvodnjo. Veliko priložnost v prihodnjih letih vidijo v uporabi lesa listavcev, danes pretežno kuriva, ki bi ga v sodelovanju z oblikovalci lahko ponudili v elementih in izdelkih za opremo notranjosti hiš.