Svet so ljudje: Boj proti izročitvi ZDA

Obramba ne verjame, da bi bil lahko Kim Dotcom v ZDA deležen pravičnega sojenja, predvsem zaradi posebnosti njegovega primera.

Objavljeno
29. avgust 2016 18.23
NZEALAND-GERMANY-US-INTERNET-COURT-EXTRADITION
Ju. K.
Ju. K.

Kim Dotcom se že več let spretno izogiba izročitvi Združenim državam Amerike zaradi obtožb, povezanih z upravljanjem spletnih strani za deljenje datotek, ki so se pogosto uporabljale za širjenje avtorsko zaščitenih vsebin. Na Novi Zelandiji se je včeraj začel pritožbeni postopek, v katerem bodo odvetniki finsko-nemškega poslovneža, ustanovitelja in lastnika podjetja Megaupload, poskušali doseči razveljavitev odločitve sodišča, ki je lani presodilo, da bi bila njegova izročitev ZDA zakonita.

Obramba poskuša na vsak način vzpostaviti dvom v pravičnost sodnega pregona, ki se je začel leta 2012, ko so novozelandski policisti preiskali Dotcomovo hišo v Aucklandu. Ameriške oblasti so na podlagi zbranih dokazov proti poslovnežu in še trem njegovim sodelavcem izdale obtožnice, ki četverico bremenijo internetnega piratstva, goljufije, pranja denarja in kršenja avtorskih pravic. Vse obtožbe so se nanašale na podjetje Megaupload, ki je prenehalo delovati po tem, ko je ameriški nacionalni preiskovalni urad FBI zasegel domene njegovih spletnih strani. Višina škode, ki so jo utrpeli lastniki vsebin, ki so se širile prek njih, je po poročanju BBC ocenjena na več kot 500 milijonov ameriških dolarjev.

Odvetniki vztrajajo, da obtoženi ni zagrešil nobenega od očitanih kaznivih dejanj in da ni odgovoren za tisto, kar so na spletnih straneh počeli njihovi uporabniki. Hkrati ne verjamejo, da bi bil lahko Dotcom v ZDA deležen pravičnega sojenja, predvsem zaradi posebnosti njegovega primera. Njegov poraz na sodišču bi pomenil težave tudi za druge upravljalce spletnih strani za deljenje datotek, pa tudi internetne gigante, kakršen je Google, ki ponuja hranjenje podatkov v oblaku.

Obramba je sodišče že prvi dan zaslišanja prosila, če se lahko proces z 10-minutnim zamikom predvaja na spletni strani YouTube. Po navedbah obtoženca in njegovih odvetnikov za prošnjo stoji predvsem želja po transparentnosti. Dotcom je na svojem twitterju zapisal, da ameriški tožilci nasprotujejo ideji in izrazil upanje, da jo bo sodnik na koncu podprl. Sojenje, kot je pojasnil njegov zastopnik Ron Mansfield, poraja velik javni in mednarodni interes, zato poročanje o njem ne bi smelo biti omejeno zgolj na tradicionalne medije.