Svet so ljudje: Breme dvojnega državljanstva

Iz podatkov ameriške davčne uprave je razvidno, da se je Boris Johndon odpovedal ameriškemu državljanstvu.

Objavljeno
10. februar 2017 19.04
Boris Johnson
Ju. K.
Ju. K.

Statistični podatki ameriške davčne uprave kažejo, da se je lani rekordno število ljudi odreklo ameriškemu državljanstvu; 5411 se jih je odločilo vrniti svoj potni list, večina od njih po vsej verjetnosti iz davčnih razlogov. ZDA so ena redkih držav, ki osebne prihodke obdavčujejo na podlagi narodnosti, ne naslova stalnega bivališča.

To je na lastni koži občutil tudi britanski zunanji minister Boris Johnson, ki se je še pred kratkim čudil ameriški davčni zakonodaji in vztrajnosti uradnikov, ko je po prodaji nepremičnine v Londonu prejel visok račun z druge strani Atlantika. Zdaj mu za to ne bo več treba skrbeti. Iz podatkov ameriške davčne uprave je namreč razvidno, da je Boris eden tistih, ki so vrnili svoje državljanstvo.

Njegova odločitev ni presenetljiva. Nekdanji londonski župan in neuradni vodja kampanje za izstop Britanije iz Evropske unije je svoje načrte razkril že leta 2014. Dvojno britansko-ameriško državljanstvo je po pisanju Evening Standarda opisal kot »pomoto ob rojstvu« in napovedal, da bo ameriški potni list vrnil. Johnson se je rodil v New Yorku, kjer je njegov oče študiral na Univerzi Columbia. Tam je živel do petega leta starosti, ko se je z družino preselil v London. Od takrat ni več živel v ZDA, a je ostal davčni zavezanec.

Za Johnsona je dvojno državljanstvo sčasoma postalo breme. Za urejanje vse potrebne dokumentacije je porabil skoraj dve leti. Še prej je moral plačati več deset tisoč dolarjev davka na kapitalski dobiček od prodaje hiše v Londonu, ki jo je navajal kot stalno prebivališče. »ZDA me lovijo, in to zaradi neplačanega davka na prodajo nepremičnine, ki v Britaniji ni obdavčljiva. Si morate misliti?« je Johnson napol v šali, napol zares povedal v intervjuju za ameriški radio NPR. Po novem lahko mirneje spi.