Svet so ljudje: Delal za Panamo, končal pa v kolumbijski ječi

Lastnik ameriškega zagonskega podjetja Criptex je zaradi pogodbe s panamskim državnim uradom za inovacije in tehnologijo namesto na karibskih počitnicah pristal v zaporu

Objavljeno
20. maj 2016 17.40
L. P.
L. P.

»Kako sem se pravzaprav znašel tu?« O tem se vsak dan od aretacije pred petimi meseci sprašuje 28-letni newyorški podjetnik židovskega rodu Mayer Mizrachi Matalon.

V zloglasnem zaporu La Picota v Bogoti je obtičal skupaj z najhujšimi prekupčevalci z drogami, ne da bi natančno vedel, zakaj. Njegovo potovanje na počitnice v Cartageno na karibski obali se je tako decembra lani spremenilo v moro, ki spominja na zgodbe iz Kafkovih romanov.

Mizrachijevo zagonsko tehnološko podjetje Criptext je postalo prepoznavno z aplikacijo, ki omogoča uporabnikom pošiljanje šifriranih sporočil. Aplikacijo je zaradi pripomb uporabnikov nameraval izboljšati, toda za projekt, ki naj bi po nadgradnji postal tekmec Facebookovega WhatsAppa, predvsem pa naj bi bil namenjen bankam in bolnišnicam, je moral najprej zbrati dodatni kapital.

Navdih za nadgradnjo je dobil, ko ga je panamska vlada leta 2014 zaprosila, ali lahko zanjo v Criptextu izdelajo popolnoma varno aplikacijo elektronskega komuniciranja. In prav to naročilo mu je dodobra zapletlo življenje.

Po končani precej stresni nabirki pol milijona dolarjev »semenskega kapitala«, si je želel odpočiti, toda 29. decembra lani, takoj po pristanku letala na cartagenskem letališču, so ga aretirali. Mizrachiju, kot trdi njegovih pet odvetnikov, se ni niti sanjalo, zakaj so mu policisti nadeli lisice. Izbrskali pa so, da je aretacija verjetno povezana z mednarodno tiralico, ki jo je sredi lanskega leta izdala panamska vlada, ker da je Mizrachi ogoljufal Panamo, ta pa od Kolumbije zahteva njegovo izročitev.

Mizrachi je zgodbo zaupal ameriški reviji Forbes, a priznava, da kot priprti podjetnik vsega še ne sme povedati. O njegovi usodi pišejo tudi panamski mediji, a precej nedosledno: eni ga obtožujejo poneverbe denarja, drugi pa, da je njegova programska oprema premalo dovršena.

Osumljeni mladenič vse obtožbe zavrača kot absurdne in trdi, da je naročniku, torej panamskemu državnemu uradu za inovacije in tehnologijo, izročil vse licence, sklenjena pogodba pa da se je iztekla po devetih mesecih. Meni, da gre za panamske notranje administrativne razprtije, on pa je njihova žrtev.