Svet so ljudje: George Miller

George Miller na čelu festivala v Cannesu

Objavljeno
03. februar 2016 17.04
Smilja Štravs
Smilja Štravs

Na čelu žirije letošnjega filmskega festivala v Cannesu bo režiser slovitega Pobesnelega Maxa George Miller. To bo prvi Avstralec, ki bo predsedoval žiriji festivala, ta bo letos med 11. in 22. majem. Nekateri privrženci umetniškega filma se že zgražajo, saj je Miller režiser komercialnih uspešnic za najširše občinstvo, ki se ni podpisal le pod režijo Maxa, temveč so njegove tudi Čarovnice iz Eastwicka, režiral pa je tudi družinski film Babe, v katerem nastopajo govoreči pujs in druge živali. Toda organizatorji festivala vztrajajo pri svoji odločitvi. »Miller vso svojo kariero eksperimentira z različnimi filmskimi žanri ter pričakovanja najširšega občinstva spaja z najvišjimi umetniškimi standardi,« so zapisali v izjavi za javnost.

Miller, ki je lani praznoval 70 let, je režiser številnih presenečenj. Je tudi avtor animiranega celovečerca Vesele nogice, filma o pojočih in plešočih pingvinčkih, za katerega je bil leta 2006 celo nagrajen z oskarjem. Film je bil tako uspešen, da so leta 2010 posneli še njegovo nadaljevanje. O njem je dejal: »Vsak, ki podaja zgodbo, si želi, da bi gledalci od vsakega filma odnesli nekaj, kar jim je blizu; da bi v njem videli lastna življenja.«

Miller je tako rekoč aboniran na filmska nadaljevanja, kar potrjuje njegov uspeh. Njegov prvenec je bila mednarodna uspešnica Mad Max, za katero je pomagal napisati scenarij in ki je poleg kariere Mela Gibsona prinesla še nadaljevanja, Mad Max 2: Cestni bojevnik, Pobesneli Max 3 in Nori Max Cesta besa, za tega je bil nominiran za oskarja za najboljši film in režijo. Za že omenjeni kontroverzni Babe je bil nominiran za oskarja za prilagojeni scenarij, tudi temu je sledilo nadaljevanja Babe: pujsek v mestu.

Študiral je medicino, že kmalu po študiju pa je s prijateljem Byronom Kennedyjem začel snemati kratke, eksperimentalne filme. Prvi večji projekt, v katerega sta vložila vse svoje prihranke – 1500 dolarjev – je bila 14-minutna parodija na nasilne filme tistega časa Violence in the Cinema, Part One. Film jima je prinesel dve nagradi Avstralskega filmskega inštituta in dosegal uspehe na festivalih. Miller je s Kennedyjem ustanovil podjetje Kennedy Miller Productions, ki je odslej pridelalo več kot 25 nagrad omenjenega inštituta, deset avstralskih TV-nagrad logie in nešteto drugih mednarodnih priznanj.