Svet so ljudje: Klasična literatura za otroke

Popularnost predelav klasičnih književnih del je že nekaj časa v porastu, a založbe in lastniki avtorskih pravic se temu upirajo.

Objavljeno
20. januar 2017 16.49
Ju. K.
Ju. K.
Švedski pisatelj otroške literature Fredrik Colting se je zapletel v sodni spor z vrsto založb in lastniki avtorskih pravic knjižnih del svetovno znanih pisateljev, kot so Truman Capote, Jack Kerouac, Ernest Hemingway in Arthur C. Clarke. Objavil je namreč serijo ilustriranih otroških različic klasičnih romanov Zajtrk pri Tiffanyju, Na cesti, Starec in morje ter 2001: Vesoljska odiseja.

Colting in njegova soproga Melissa Medina, ustanovitelja zbirke klasičnih del za otroke KinderGuides, sta, kot poudarjajo tožniki, brez privolitve lastnikov in založb, pod katerimi so izhajala originalna dela, vzela ključne elemente posameznih zgodb, ki so avtorsko zaščitene, in jih ponatisnila.

Za Coltinga to ni prvi spor z lastniki avtorskih pravic katerega od svetovno znanih književnih del. Pred leti se je moral zagovarjati na sodišču, ker je brez dovoljenja objavil neavtorizirano nadaljevanje kultne uspešnice Varuh v rži (Catcher in the rye), ameriškega pisatelja J. D. Salingerja. Salingerjevo najbolj znano delo bi se moralo pojaviti tudi v zbirki KinderGuides.

Popularnost otroških predelav klasičnih književnih del je po pisanju New York Timesa že nekaj časa v porastu. Colting je prepričan, da s svojim početjem ne krši avtorskih pravic: pravi, da so knjige namenjene tako izobraževanju kot zabavi. A svojcem pokojnih avtorjev in založbam več kot očitno ni do zabave. Tožniki po poročanju Guardiana od para zahtevajo, da knjige umakneta iz prodaje, ves zaslužek, ki sta ga ustvarila z njimi, pa preneseta nanje.