Svet so ljudje: Kolajna za vse Indijke invalidke

Dipa Malik je paralizirana od pasu navzdol. Tumor v hrbtenjači jo je prikoval na invalidski voziček že pred sedemnajstimi leti.

Objavljeno
13. september 2016 17.54
V. M.
V. M.
Paraatletinja v ženskem suvanju krogle Dipa Malik je na paraolimpijskih igrah v Riu z metom 4,61 metra osvojila srebrno medaljo v kategoriji F-53. S tem se je zapisala v zgodovino kot prva Indijka in najstarejša atletinja sploh, ki ji je uspelo osvojiti medaljo na paraolimpijskih igrah. »To medaljo želim posvetiti vsem indijskim ženskam, ki imajo omejene fizične sposobnosti. To potovanje je bilo čudovito zame in za vso mojo družino,« je dejala petinštiridesetletna Malikova.

Dipa Malik je paralizirana od pasu navzdol. Tumor v hrbtenjači jo je prikoval na invalidski voziček že pred sedemnajstimi leti. Ima dve hčeri in je poročena s častnikom v indijski vojski. »Obdobje, ko sem se morala spopasti s tem, da ne bom več hodila, je bilo zelo depresivno,« je povedala, »toda ljubezen in podpora družine sta mi ta težavni proces zelo olajšali. Ko tvojo hendikepiranost sprejmejo tvoji najbližji, to veliko pripomore k tvoji samozavesti. Vsega, kar je bilo prej samoumevno, sem se morala naučiti znova, od kopanja do preoblačenja, najhujši izziv pa je bilo uravnavanje vode in blata.«

Njena športna pot se je začela po naključju. Člani paraolimpijske športne organizacije so jo opazili v bazenu in jo vprašali, ali bi želela sodelovati na državnem paratekmovanju v plavanju. In tako se je začelo. Bila je vse boljša v različnih športnih disciplinah.

Malikova je za angleški Guardian spregovorila tudi o stigmi, s katero se v indijski družbi spopadajo hendikepirani. »Še vedno prevladuje mišljenje, da če si invalid, si gotovo preklet od bogov. Zato se zavedam tudi družbenega pomena te kolajne in upam, da se bodo 'zbudili' tudi ljudje na vodilnih mestih ter prepoznali potencial parašporta v Indiji,« je še dodala.