Svet so ljudje: Krivični zakon, odpovedani koncert

Kanadski glasbenik Bryan Adams je zaradi diskriminacije gejev in lezbijk odpovedal koncert v ameriški zvezni državi Misisipi.

Objavljeno
13. april 2016 12.34
L. J. K.
L. J. K.
Kanadski glasbenik Bryan Adams je včeraj na uradni spletni strani zapisal, da odpoveduje svoje nastope v ameriški zvezni državi Misisipi. Razlog? Zvezni zakonodajalci so nedavno sprejeli zakon o verski svobodi, ki legalizira diskriminacijo­ gejev, lezbijk in transseksualcev, saj jim lahko vodje verskih skupnosti po novem prepovedo sodelovanje pri verskih obredih – kar naj bi bila »svobodna odločitev« vseh verskih skupin, za katere je istospolna usmerjenost grešna.

Adams je svojim poslušalcem sporočil, da noče nastopati v zveznih državah, v katerih diskriminirajo prebivalce zaradi spolne usmerjenosti in jim odrekajo držav­ljanske svoboščine. Zato se bo v Misisipi vrnil šele, ko oziroma če bodo spremenili krivični zakon.

Tako jasno izražanje političnih stališč doslej za Adamsa ni bilo značilno, raje se je ukvarjal s humanitarnimi dejavnostmi in se zavzemal za zaščito ogroženih živalskih vrst. Tokrat se je kljub temu pridružil nekaterim glasbenikom, ki so z odpovedjo koncertov protestirali proti valu podobnih zakonov v ZDA. Med najodločnejšimi je Bruce Springsteen, ki je prejšnji teden prav tako odpovedal nastop v Severni Karolini, kjer so transseksualcem z novim zakonom prepovedali uporabo stranišč izbranega spola (če so spremenili spol iz moškega v žensko, morajo še vedno uporabljati moško stranišče, in obratno). Pridružila se mu je tudi Emmylou Harris, in še nekateri drugi znani zvezdniki countryja, ki sicer veljajo za predstavnike najbolj (politično) konservativnega glasbenega žanra.

Glasbeniki so k podobnemu bojkotu pozvali tudi športnike, filmske zvezdnike, igralce in komike, ki imajo napovedane turneje po zveznih državah z diskriminatornimi zakoni. Na njihove pozive so se takoj odzvali konservativni politiki ter jih označili za »otročje« ali »izsiljevalske«.