Svet so ljudje: Moj boj s »hijenami«

Natasha Annie Tonthola o iniciaciji, malavijskem obredu sprejetja mladih v svet odraslih.

Objavljeno
25. oktober 2016 17.25
A. Z.
A. Z.
Natasha Annie Tonthola je bila stara trinajst let, ko je dobila prvo menstruacijo. Živela je v vasi blizu malavijskega glavnega mesta in poslali so jo na jug države na iniciacijo, obred sprejetja mladih v svet odraslih. Dekletom so povedali, da se bodo učile, kako postati ženska. »Takšna je tradicija v Malaviju. Nimate možnosti izbire. To se zgodi vsakemu dekletu,« so jim povedale starejše ženske.

Zadnjega dne obreda jim je ena od starejših žensk dejala, da so zdaj pripravljene na hijeno. »Ne skrbite, ne govorim o živali. Govorim o moškem.« Sleči so se morale in se uleči. Zavezali so jim oči. Ko je prišel moški, so morale razširiti noge in »pokazati, kaj so se naučile, kako zadovoljiti moškega«. Ko je hijena opravila, so sledile čestitke: »Čestitamo. Obred je končan. Zdaj ste postale ženske.«

Natasha Annie Tonthola je spregovorila o njenem obredu iniciacije, potem ko je BBC julija poročal o hijeni – moškem, ki ga v sklopu malavijskega iniciacijskega rituala najamejo za seks z mladimi dekleti. Ta njena izkušnja jo je spodbudila, da je začela kampanjo za zaščito žensk in deklet v Malaviju in na splošno v Afriki. Njena organizacija Mama Africa Foundation Trust se zavzema za to, da pridejo do izobrazbe tudi dekleta, ne samo fantje; mnogo deklet ne hodi v šolo, med drugim tudi zato, ker si ne morejo privoščiti higienskih vložkov. Ostro je proti dogovorjenim porokam in, seveda, proti tradicionalnim obredom vstopa v svet odraslih. Ne glede na vse, kar se dogaja, je optimistična glede prihodnosti. »Veliko je še treba narediti glede zaščite otrok pred hijenami, spolnega nasilja in družbene neenakosti. Težko bo, vendar upanje umre zadnje,« je povedala za BBC.