Svet so ljudje: Nesmrtnost v računalniku

Mladi ruski internetni milijarder Dmitrij Ickov se je odločil, da bo drugo polovico življenja posvetil raziskovanju nesmrtnosti.

Objavljeno
16. marec 2016 09.20
L. J. K.
L. J. K.
V zgodovini človeštva je doslej umrlo približno 107 milijard ljudi, ocenjujejo demografi. Če so preživeli naravne nesreče, nezgode in vojne, so jih ujele posledice staranja – propadanja biološkega telesa, ki se ni moglo več obnavljati. Smrt je doslej končala še vsako človeško življenje. A se je ruski internetni milijarder Dmitrij Ickov odločil, da bo njegova usoda drugačna.

Mladi podjetnik je sklenil, da bo pri 35 letih zapustil poslovni svet in drugo polovico življenja posvetil raziskovanju nesmrtnosti. Ickov je prepričan, da bi bilo mogoče izdelati natančen model njegovih možganov, analizirati mrežo vseh nevronov (v možganih jih je več kot 80 milijard) in podatke prenesti v računalnik. Ta ideja ga je navduševala že v otroštvu, ko je prebiral znanstveno fantastiko in sanjal, da bo postal kozmonavt A je ugotovil, da je človeško življenje prekratko za resnejše vesoljske pustolovščine.

Zato je ustanovil pobudo 2045 – ambiciozen raziskovalni projekt, v katerega je povabil vrhunske informatike, nevroznanstvenike in robotike, da bi v prihodnjih tridesetih letih razvili metode za prenos zavesti v računalnik. Strokovna javnost je zelo kritična do njegovih načrtov, saj si prenosa človeške zavesti v stroje še ne znamo predstavljati. Teoretično bi nekoč lahko izdelali natančen model možganov, ampak to verjetno še ne pomeni prenosa osebnosti v tuje telo – strojno ali biološko. Znanstveniki namreč opozarjajo, da naša zavest ne prebiva samo v možganih, ampak je tudi »utelešena«, vezana na celotno telo in njegovo izkustvo.

Ickov je kljub pomislekom prepričan, da so možgani v resnici le izredno kompleksen računalnik – naprava, ki jo sam zelo dobro razume. Zato je že začel načrtovati prihodnja življenja. V enem telesu bo potoval po vesolju, v drugem bo hologram, v tretjem bo prebival na globalnem medmrežju. Časa ima še dobrih trideset let.