Svet so ljudje: pionir abstraktnega ekspresionizma

Vplivni abstraktni kipar Ellsworth Kelly je umrl pred dnevi, star 92 let.

Objavljeno
30. december 2015 16.04
S. R. P.
S. R. P.


Vplivni abstraktni kipar Ellsworth Kelly, ki je s svojim ustvarjanjem vtisnil pečat v sodobno kiparstvo, je pred dnevi umrl na svojem domu v Spencertownu v ameriški zvezni državi New York. Novico o smrti tega po vsem svetu uglednega kiparja, starega 92 let, je sporočila newyorška galerija Matthew Marks, ki je upravljala z njegovimi deli.

Znameniti kipar, ki je večino življenja prebil v partnerski zvezi s fotografom Jackom Shearom, je slovel po delih, ki so jih označevale geometrijske oblike in pisana barvitost. Njegova dela so obsegala kipe, slike in tatuje in so jih razstavljali številni muzeji sodobne umetnosti. Nazadnje sta retrospektivo Kellyjevega ustvarjanja predstavila Guggenheimov muzej v New Yorku in Muzej moderne umetnosti v San Franciscu.

Kelly se je rodil v Newburghu v New Yorku leta 1923. Med drugo svetovno vojno je bil vojak v ameriški vojski, po vojni pa je študiral umetnost v šoli Bostonskega muzeja umetnosti. Umetniški šštudij je nadaljeval v Parizu, po vrnitvi v New York leta 1956 pa je imel prvo razstavo.

Umetniški kritik Will Gompertz označuje Kellyja za velikana ameriške umetnosti po drugi svetovni vojni in za enega od začetnikov newyorške šole abstraktnega ekspresionizma. Med ostalimi abstraktnimi ekspresionisti je izstopal po predanosti intenzivnim barvam, ki jih ni mešal. Na platno jih je nanašal, še preden so se ostale barve na platnu posušile. Prav zaradi tega načina so ga kritiki označili za most med evropskim modernizmom, ki sta ga predstavljala Matisse in Picasso, in manhattanskim ekspresionizmom.

Med Kellyjevimi številnimi naročenimi kipi po vsem svetu najbolj izstopa spominsko obeležje, ki ga je ustvaril za ameriški muzej holokausta v ameriški prestolnici Washington.