Svet so ljudje: Podprl brexit, izgubil milijone

Peter Hargreaves ni bil le še eden od mnogih bogatašev, ki so prejšnji petek končali v rdečem.

Objavljeno
30. junij 2016 17.05
Ju. K.
Ju. K.
Teden dni po britanskem referendumu so se razmere na finančnih trgih umirile. Začetni šok je z borz kljub temu izbrisal na stotine milijard funtov. Nekateri bogati posamezniki so čez noč utrpeli hude izgube, med njimi Peter Hargreaves, poslovnež in tretjinski lastnik finančne družbe Hargreaves Lansdown, katere delnice so se v nekaj urah po objavi izidov glasovanja pocenile za skoraj četrtino, tržna vrednost podjetja pa se je zmanjšala za kakšnih 400 milijonov funtov. Hargreaves bi bil le še eden od mnogih bogatašev, ki so prejšnji petek končali v rdečem, če ne bi bil tudi največji donator kampanje za izstop Združenega kraljestva iz Evropske unije. Njegov prispevek je znašal visokih 3,2 milijona funtov.

Hargreaves je po referendumu spregovoril za britanske medije o posledicah svoje odločitve. »Vrednost delnic je padla tako kot vse drugo. Hargreaves Lansdown je utrpel precejšnje izgube,« je povedal. Toda poslovnež je vztrajal, da svoje podpore in donacije evroskeptičnemu taboru ne obžaluje. »Tega nisem storil, ker bi želel zaslužiti. Prepričan sem bil, da bi bil [izstop iz EU] dober za Britanijo.« Svoje občutke je podprl z ekonomskimi argumenti, ki jih je slišati tudi pri drugih zagovornikih brexita. Prepričan je, da bo padec vrednosti funta na koncu pozitivno vplival na konkurenčnost britanskih podjetij. Razmere je primerjal s tistimi iz leta 1992, ko je Združeno kraljestvo neslavno izstopilo iz evropskega mehanizma tečajnih razmerij (ERM), nato pa uživalo najmanj pet let strme gospodarske rasti. Hargreaves ne vidi razloga, zakaj bi bilo tokrat drugače.

Ali ima prav ali ne, bo verjetno jasno šele čez nekaj let. Kar se tiče njegovega osebnega premoženja, pa nima velikih razlogov za skrb. Delnice družbe Hargreaves Lansdown so si v zadnjih dneh precej opomogle in so na dobri poti, da se vrnejo na predreferendumsko raven.