Svet so ljudje: Vinetoujeva zapuščina

Minuli konec teden so na dražbi prodali več kot 1500 predmetov Pierra Bricea, igralca, ki je upodobil Vinetouja.

Objavljeno
09. november 2015 15.38
M. Gr., Ozadja
M. Gr., Ozadja

V Mühlenbecku, mestecu v bližini Berlina, je minuli konec tedna potekala dražba predmetov iz zapuščine Pierra Bricea, francoskega igralca, ki je v šestdesetih letih na filmskih platnih upodobil legendarnega poglavarja Apačev Vinetouja.

Pierra Bricea, ki se je rodil leta 1920 v francoskem mestu Brest, ni v Franciji poznal skoraj nihče, v Nemčiji pa je bil v šestdesetih letih prejšnjega stoletja največji heroj kinodvoran. Komaj katero zvezdo so v šestdesetih letih tolikokrat upodobili na naslovnici nemške revije Bravo kakor prav tega Francoza.

Blagi apaški poglavar je prinašal mir in je svoje življenje žrtvoval  za svojega brata po krvi Olda Shatterhanda. Na neki neugotovljivi točki sta se Pierre Brice in vloga filmskega Vinetouja nerazdružljivo spojila, in sicer ne samo za časa Briceovega življenja, ampak še čez.

Francoski igralec je junija letos umrl v Parizu v starosti 86 let, njegova vdova Hella Brice pa je minuli teden dala na dražbo več kot 1500 predmetov iz njegove zapuščine. Med njimi njegovo zbirko kositrnih jajc, porcelan, predmete iz lesa, kakor tudi njegov, posebej zanj narejeni Jaguar. S tem so vsi, ki  so že od nekdaj želeli biti kot on, dobili priložnost, da to postanejo – vsaj deloma.

Oboževalcem so bila na voljo Briceova bralna očala, zimski plašči, kozarci za vino, odpirač za buteljke  z držajem v obliki konjske glave, usnjen kavč v barvi šampanjca, celo stekleničke njegove najljubše dišave znamke Fahrenheit.

Zanimanje za dražbo je bilo velikansko. Samo za srebrno puško filmskega poglavarja Apačev, ki je bila ena od dragocenosti, ki so si jo zbiralci najbolj želeli imeti, je bilo na koncu treba odšteti 65 tisoč evrov. Poseben interes je veljal tudi bodalu, ki ga je Brice dobil v dar leta 1945, ker je nekega nemškega oficirja, ki je imel otroka s

Francozinjo, rešil pred premestitvijo na vzhodno fronto. Zasebni zbiralec je zanj odštel 2700 evrov. »Na dražbo sem prišel samo zaradi tega kosa,« je pojasnil 55-letni zbiralec. »Zgodba tega bodala me je tako očarala, da sem ga na vsak način hotel imeti.«

Na dražbi so prodali tudi dva Vinetoujeva kostuma, enega za 3900, drugega za 4200 evrov. Poleg tega pa tudi oblačilo, v katerem so Pierra Bricea krstili, kakor tudi igrače iz njegovega otroštva. Vdova Hella Brice, ki šteje 66 let, bo del izkupička od dražbe nakazala v dobrodelne nam