Svet so ljudje: Slovo izumitelja Big Maca

Jim Delligatti ni mogel verjeti, da je burger postal eden od najprepoznavnejših simbolov ameriške popkulture. 

Objavljeno
01. december 2016 16.06
Obit Big Mac Creator
Ju. K.
Ju. K.

Izumitelj Big Maca ni nikoli prejel niti centa od prodaje najbolj slavnega burgerja na svetu. Toda Jim Delligatti, lastnik McDonaldsove franžize iz Uniontowna v Pensilvaniji, je bil kljub temu izredno ponosen nad svojo stvaritvijo, ki je za časa njegovega življenja postala eden od simbolov ameriške popkulture, tako imenovane amerikane. Sendvič, večji od vseh ostalih, je v tisočih McDonaldsovih restavracijah po vsem svetu definiral ameriški način življenja bolj kot katera koli druga stvar.

Zaradi njegove razširjenosti je britanski tednik Economist po njem celo poimenoval indeks, ki meri kupno moč prebivalstva v različnih državah sveta.

»Nikoli si ne bi mislil, da bo postal del amerikane,« je Delligatti pred leti povedal o svojem dvojnem burgerju, sestavljenem iz treh rezin kruha, dveh ploskev mletega mesa, zelene solate, sira, kumaric, čebule in posebne omake. Pri McDonaldsu nad njegovo zamislijo sprva niso bili navdušeni, bali so se, da bi nekoliko dražji sendvič kupce odgnal h konkurenci, piše New York Times.

A Delligatti je vztrajal in naposled dobil zeleno luč za uvrstitev sendviča na meni. Čez štirideset let je McDonald's samo s prodajo Big Maca ustvaril skoraj petino svojih prihodkov. Veriga na leto proda 550 milijonov primerkov sendviča, vse zaradi enega samega človeka. »Nisem odkril žarnice, ta je bila že tam. Samo privil sem jo,« je trdil izumitelj slavnega burgerja.

Delligatti je umrl v ponedeljek, star 98 let.