Svet so ljudje: Strah pred starostjo

Erica Jong je stara 73 let in je pravkar izdala novo knjigo z malo manj veselim naslovom – Strah pred smrtjo.

Objavljeno
29. oktober 2015 09.42
I. Š., Sobotna priloga
I. Š., Sobotna priloga
Ko je ameriška pisateljica Erica Jong leta 1973 izdala knjigo Strah pred letenjem, se je vse spremenilo. V njej je namreč glavno junakinjo Isadoro Wing opisala kot seksualno bitje, ki zapusti moža, da bi se lahko prepustila svobodi telesa in duha. Malokatera knjiga je tako močno vplivala na ženske. Erica Jong je stara 73 let in je pravkar izdala novo knjigo z malo manj veselim naslovom – Strah pred smrtjo. Tudi v njej govori o ženski in svobodi, junakinja je tokrat stara okrog 60 let in še vedno je polnokrvna ženska.

Jongova ni več deležna takšne medijske pozornosti, kot jo je imela nekoč, pravi, da televizijske hiše pod reflektorje nič rade ne vabijo starejših žensk. »Starost oziroma strah pred starostjo je še eden zadnjih tabujev, ki jih mora preseči feminizem. Škoda je, ker pozabljamo, da so ženske v srednjih letih najbolj zanimive, mar jim je, kaj si kdo misli o njih, pametne so, samozavestne, polne domišljije in na vrhuncu kariere. Ampak v tej potrošniški orgiji smo spregledane.«

Njena najnovejša knjiga je satira, v njej se norčuje tako iz žensk, ki si želijo ostati za vedno mlade, kot iz korporacij, ki jim to obljubljajo. Jezi jo tudi, ker se ji zdi, da je spolnost na eni strani vulgarizirana in dostopna brez želje in užitka, po drugi strani pa Amerika še nikoli ni bila bolj puritanska, kot je danes.

Po izidu Strahu pred letenjem je Jongova, ki ji je bilo takrat 29 let, postala izjemno slavna. »Slava je v Ameriki srhljiva stvar.« Knjiga je dosegla večmilijonsko naklado, pisateljica se je družila z zvezdniki, nastopala je na televiziji. Moški so ji pisali dolga pisma, stali pred njeno hišo in o njej govorili kot o cipi. Ženske so zvonile na vratih njenega doma in ji govorile, da so zaradi njene knjige zapustile dolgočasnega soproga, zdaj pa bi se rade preselile k njej. Knjiga je v mnogih ženskah zbudila pozabljeno strast; kar nekaj moških je Jongovi kasneje pripovedovalo, da če so na nočni omarici svoje žene videli kakšno njeno knjigo, so bili veseli, saj so si lahko zvečer obetali seks. Zaradi te knjige so verjeli, da se jim lahko kdaj zgodi, da na kakšnem vlaku ali kongresu doživijo seks z neznanko.

Jongova je bila poročena štirikrat. Vedno je o sebi razmišljala kot o feministki, čeprav je te niso preveč marale, zdelo se jim je, da je lahka ženska, ki ima preveč rada moške. Nad feminizmom je razočarana, saj se ji zdi, da v ZDA ženske nimajo socialnih pravic, kot jih imajo v Evropi. Je glasna podpornica Hillary Clinton. Trilogijo Petdeset odtenkov sive je poimenovala »lena knjiga«. »Kako naj se mlade ženske, ki jo berejo, kaj naučijo o samozavesti, v tej knjigi si namreč samo moški vzame oziroma kupi tisto, kar hoče. Ženska je pasivna dolgočasnica.«