Svet so ljudje: Svoboda govora ali sovražni govor

Policija je sporočila, da proti ministrici ne bo uvedla preiskave, saj v njenih besedah ni zaznala elementov sovražnosti.

Objavljeno
13. januar 2017 14.09
BRITAIN-POLITICS-GOVERNMENT
Ju. K.
Ju. K.
Britanska policija je morala enega od govorov britanske notranje ministrice Amber Rudd zabeležiti kot »sovražni incident«, po tem ko je zaskrbljeni profesor z oxfordske univerze ministrico prijavil zaradi spodbujanja diskriminacije tujcev.

Notranja ministrica je oktobra lani med nastopom na kongresu vladajoče konservativne stranke dejala, da bi rada britanskim podjetjem otežila zaposlovanje tujih delavcev in s tem zagotovila, da ti ne jemljejo delovnih mest britanskim državljanom. Kasneje je notranje ministrstvo potrdilo, da bi lahko država od podjetij zahtevala, da predložijo sezname tujih delavcev, a je britanska vlada zaradi negativnega odziva otoške javnosti hitro opustila to idejo. Toda po mnenju profesorja fizike na univerzi v Oxfordu Joshue Silverja je Amber Rudd s svojimi besedami prestopila mejo svobode govora, ker je spodbujala diskriminacijo tujcev in s tem kršila zakon, zato jo je prijavil policiji.

»Nekateri politiki uporabljalo sovražni govor kot instrument za pospeševanje njihovih političnih ciljev,« je Silver svojo odločitev obrazložil v pogovoru za BBC, a se je pri tem nekoliko zapletel, saj je priznal, da minističenega govora nikoli ni poslušal, ampak je le prebral njegov osnutek. Člani konservativne stranke so njegovo prijavo opisali kot poskus zmanjševanja svobode govora. Nekdanji notranji minister Michael Howard je besede Amber Rudd primerjal z izjavami nekdanjega laburističnega premiera Gordona Browna, ki je pozival k ustvarjanju britanskih služb za britanske delavce.

Policija je v četrtek sporočila, da proti ministrici po preučitvi profersorjeve prijave ne bo uvedla preiskave, saj v njenih besedah ni zaznala elementov sovražnosti. Vseeno pa bo njen govor zabeležila v uradnih statistikah kot »sovražni incident«, saj ji to narekuje zakon, ki ga je podprla prejšnja konservativna vlada in tudi aktualna notranja ministrica. Po mnenju otoških medijev je neuspešna prijava razkrila neprimernost obstoječih pravil, po katerih morajo organi pregona zabeležiti vsak incident, ne glede na to ali ta vsebuje elemente sovražnosti ali ne. Razplet po mnenju novinarjev pod vprašaj postavlja tudi statistike, po katerih je število sovražnih dejanj na Otoku znatno naraslo po britanskem referendumu o izstopu iz EU.