Svet so ljudje: Umrl ameriški junak vesoljskih poletov

Ko je John Glenn prvič poletel v vesolje, je bil prvi Američan, ki je trikrat preletel zemeljsko krožnico, ko je poletel drugič, je bil najstarejši človek v vesolju.

Objavljeno
09. december 2016 16.54
L. P.
L. P.
Novica o smrti 95-letnega nekdanjega astronavta Johna Glenna, prvega Američana, ki je leta 1962 poletel v vesolje, je včeraj »obkrožila« naš planet. Ameriški predsednik Barack Obama je v pismu Glennovi soprogi zapisal, da je izgubil prijatelja, svet pa slavno ikono. Donald Trump, novi predsednik, pa je izjavil, da je bil Glenn zanj veličasten junak in še, da ga je dvakrat tudi osebno srečal.

Ameriški narodni junak je postal leta 1962, ko je kot prvi Američan z vesoljsko ladjo Prijateljstvo (Friendship) preletel zemeljsko krožnico kar trikrat. Njegov uspešni polet je bil kakor obliž na ameriški ranjeni ponos v osvajanju vesolja, potem ko jih je eno leto prej s poletom Jurija Gagarina prehitela Sovjetska zveza. Glenn je takoj po povratku na Zemljo prejel državno odlikovanje iz rok tedanjega ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja, v New Yorku pa so mu priredili veličastno parado in pozdrav štirih milijonov Američanov. Ta dogodek se mu je tako živo vtisnil v spomin, da ga je znova obudil leta 2012 ob 50. obletnici poleta v pogovoru za AP. John Glenn se je nad letalskimi poleti navdušil kot osemletni fantič, zaznamovala sta ga dva dogodka. Prvi je bil letalski podvig Charlesa Lindbergha, ki je leta 1927 kot prvi Američan z letalom opravil neprekinjen čezoceanski polet iz New Yorka v Pariz. Drugi prelomen dogodek za Glenna pa je bil leta 1929, ko sta se skupaj z očetom peljala v pilotski kabini. Po končanem študiju se je leta 1943 zaposlil kot vojaški pilot pri ameriških marincih, leta 1959 pa se je kot prostovoljec prijavil v Nasin vesoljski program in postal eden izmed sedmerice izbrancev programa Merkur.

Po končani vesoljski karieri je vstopil v politiko in za 24 let postal demokratski senator države Ohio. Toda ljubezen do vesolja mu kljub upokojitvi ni dala miru. Oktobra 1998. leta je v starosti 77 let drugič poletel z vesoljsko ladjo in se v zgodovino zapisal tudi kot najstarejši človek, ki je poletel v vesolje.