Svet so ljudje: V boj s sušo s pomarančnimi olupki

Glavna zmagovalka letošnjega Googlevega znanstvenega sejma je postala 16-letna južnoafričanka Kiara Nirghin.

Objavljeno
29. september 2016 15.51
Ju. K.
Ju. K.
Ameriško internetno podjetje Google vsako leto organizira spletni znanstveni natečaj, na katerem se s svojimi odkritji pomeri na stotine najstnikov z vsega sveta, starih med 13 in 18 let. Le peščici izmed njih se uspe uvrstiti v finale tekmovanja, ki poteka na sedežu družbe v Kaliforniji, kjer lahko svojo zamisel predstavijo tudi v živo.

Glavna zmagovalka letošnjega Googlevega znanstvenega sejma je ta teden postala 16-letna južnoafričanka Kiara Nirghin, ki je našla način, kako iz popolnoma naravnih snovi ustvariti poceni absorbcijski material, ki zemlji omogoča, da v sebi zadrži več vode.

Njena zamisel temelji na uporabi olupkov pomaranč in avokadov, njihova mešanica, ko ji je uspelo dokazati, lahko absorbira več vode kot mnogi kemični preparati, ki se uporabljajo v ta namen. "Produkt je popolnoma razgradljiv, poceni in zadrži več vode kot superabsorbcijski polimeri (SAP)," je zmagovalka pojasnila v svoji prijavi na natečaj. "Vse, kar potrebujete za njegovo proizvodnjo, je električna energija in čas."

Proizvodnja naravne mešanice bi stala kar 30-krat manj kot stane proizvodnja kemičnih snovi s podobnimi absorbcijskimi lastnostmi.

Kiaro, ki je za svoje odkritje prejela štipendijo v vrednosti 50.000 ameriških dolarjev, je k raziskovanju po poročanju BBC spodbudila huda suša, ki je prizadela Južnoafriško republiko in povzročila znatno naravno škodo.