Svet so ljudje: zaokrožil 95-letnico

John Glenn, nekdanji ameriški senator in prvi ameriški astronavt, ki je obkrožil Zemljo po njeni krožnici, je ta teden slavil 95. rojstni dan.

Objavljeno
22. julij 2016 17.17
FILE – In this May 14, 2015, file photo, former astronaut and U.S. Sen. John Glenn, D-Ohio, left, answers questions with his wife Annie Glenn during an interview with The Associated Press at the Ohio Statehouse in Columbus, Ohio. Glenn, the first
S. R. P.
S. R. P.


John Glenn
, nekdanji ameriški senator in prvi ameriški astronavt, ki je obkrožil Zemljo po njeni krožnici, je ta teden slavil 95. rojstni dan. V ponedeljek, prav na rojstni dan, je »vodil« na twitterju – ljudi, ki so mu želeli voščiti ob visokem osebnem jubileju, je bilo nešteto po vsem svetu. In tehnologija, o kateri slavljenec tudi, ko je že srečal abrahama, torej ob 50-letnici, še slutil ni, je omogočila, da je bil, vsaj virtualno, povsem zasut z voščili.

Resničnostno, v realnem svetu podeljeno voščilo pa je dobil že tri tedne vnaprej, 28. junija, ko je bilo letališče Columbus v rodnem Ohiu uradno preimenovano v Mednarodno letališče Johna Glenna Columbus. John Glenn se je skupaj s svojo ženo Annie – z njo je poročen že 53 let – udeležil slovesnosti. Ob tej priložnosti je obudil spomine, ko so ga prav obiski tega letališča pred več kot 80 leti že kot otroka navdihnili za poklic letalca.

Rodil se je 18. julija 1921 v Cambridgeu v ameriški zvezni državi Ohio, odraščal pa je v kraju New Concord, kjer je ostal do konca srednje šole, in nato študiral strojništvo na kolidžu Muskingum. Po zaslugi izpita iz fizike je dobil točke, ki so mu pomagale, da je leta 1941 dobil licenco za pilota. Ob japonskem napadu na Pearl Harbor med drugo svetovno vojno se je pri komaj 21 letih prijavil v ameriško letalsko vojaško službo in se nato izpopolnjeval v letalstvu.

Med astronavte se je uvrstil, ko se je leta 1958 v tedaj na novo ustanovljeno Naso prijavil v program za bodoče astronavte. Čeprav ni imel zahtevane znanstvene izobrazbe (imel je le inženirsko diplomo), so ga aprila 1959 vključili med sedmerico izbranih kandidatov za astronavte. John Glenn je tedaj ujel zadnji trenutek za kariero astronavta, saj je bil že blizu starostne omejitve 40 let.

Tri leta kasneje, 20. februarja 1962, je bil prvi Američan, ki je na krovu Friendship 7 v misiji Mercury-Atlas 6 trikrat po Zemljini krožnici obkrožil naš planet v poletu, ki je trajal štiri ure, 55 minut in 23 sekund. Ta polet ga je uvrstil med prvih pet ljudi, ki so poleteli v vesolje.

»Zero G, ničelna gravitacija – in počutim se odlično,« je takrat izjavil, ko se je znašel v breztežnosti.

Dve leti za tem je odšel iz Nase in javnost seznanil z načrtom, da se bo potegoval za mesto senatorja iz Ohia v ameriškem senatu. Vendar se je zaradi nesrečnega padca v kopalnici, ob katerem je doživel pretres možganov, moral zaradi zdravstvenih razlogov iz politične tekme začasno umakniti. V politiko se je zmagovito uvrstil deset let pozneje, ko je bil kot član demokratske stranke izvoljen v ameriški senat. Tam je ostal vse do leta 1999. Po smrti Edwarda Brooka januarja 2015 je Glenn postal najstarejši še živi nekdanji ameriški senator.

S tem pa njegovih rekordov s pridevkom »najstarejši« še ni konec. Ko se je oktobra 1998, v starosti 77 let, na Space Shuttle znova podal v vesolje, je postal najstarejši človek, ki je poletel v vesolje. Hkrati je postal tudi edini človek, ki se je podal v vesolje tako v okviru programa Space Shuttle kot tudi programa Mercury. Za svoje zasluge v astronavtiki je leta 2012 dobil predsedniško medaljo svobode.

To še zdaleč ni bilo edino priznanje: pred tem je prejel vrsto medalj tako za zasluge v astronavtiki kot tudi za zasluge v javnem življenju in politiki, nekaj častnih doktoratov na različnih univerzah, uvrstili pa so ga tudi v več dvoran slavnih in po njemu poimenovali več institucij. Senator Glenn je svoj 95. rojstni dan slavil v družbi svoje leto dni starejše žene Annie in upa, da bo z njo zaokrožil tudi 100-letnico. V 53 letih zakona nista imela otrok.