Svet so ljudje: Žrtev neresničnih novic

Modamani je kmalu po svojem prihodu v Nemčijo privabil pozornost, ko je s kanclerko Angelo Merkel naredil »selfija.

Objavljeno
13. januar 2017 21.31
Ju. K.
Ju. K.

Sirski begunec Anas Modamani se je zaradi širjenja neresničnih informacij na spletu odločil na nemškem sodišču vložiti tožbo proti družbenemu omrežju facebook. Modamani, ki je v Nemčijo prispel leta 2015, se je znašel ne seznamu tarč skrajnih desničarjev, ki družbeno omrežje pogosto izkoriščajo za objavljanje in širjenje izmišljenih zgodb o povezavah beguncev in migrantov s teroristi.

Modamani je le mesec dni po svojem prihodu v Nemčijo privabil pozornost medijev, ko je z nemško kanclerko Angelo Merkel, med njenim obiskom centra za begunce v Berlinu, naredil »selfija«. Njuna fotografija je hitro zakrožila po svetu, a je Modamaniju prinesla več težav kot koristi. Med drugim je bila uporabljena v tekstih, s katerimi so neznani avtorji širili informacije o tem, da je sirski begunec eden od teroristov, odgovornih za lanski napad v Bruslju, in da je podtaknil ogenj, v katerem je bil ranjen brezdomec.

Neresnične novice o Modamaniju so se pokazale za precej priljubljene, ena od zgodb je bila na facebooku deljena več kot 500-krat, kar bi lahko teoretično pomenilo, da je dosegla na tisoče ljudi. Ameriško podjetje, ki objave redno odstranjuje s svojega omrežja, če te kršijo tako imenovane skupnostne standarde, trdi, da je to storilo tudi v Modamanijevem primeru. A tožnikov odvetnik vztraja, da je facebook svoje delo opravil slabo in da je material, ki njegovo stranko neupravičeno povezuje s teroristi in zločini, še vedno dostopen na družbenem omrežju.

Zgodba po pisanju zahodnih medijev kaže na težave pri usklajevanju internih pravil internetnih podjetij, kakršno je Facebook, in nemške zakonodaje. Nemški organi pregona se srečujejo z vse več primeri širjenja neresničnih informacij na spletu, namenjenih spodbujanju sovraštva do beguncev in migrantov.