Svet so ljudjje: obarval in s tem razsvetlil bioznanost

V 64. letu starosti je umrl Nobelovec Roger Tsien, ki je s svojim delom dobesedno obarval in osvetlil poti v bioznanosti.

Objavljeno
02. september 2016 17.04
S. R. P.
S. R. P.

Nobelovec Roger Tsien, ki je s svojim delom dobesedno obarval in s tem razsvetlil poti v bioznanosti, je konec avgusta v 64. letu starosti umrl v kraju Eugene v Oregonu v ZDA. Nobelovo nagrado za kemijo je dobil pred osmimi leti skupaj z japonskim znanstvenikom Osamom Šimomuro in sorojakom, ameriškim znanstvenikom Martinom Chalfiem, in sicer za odkritje t. i. zelenega fluorescenčnega proteina (GFP), pomembnega orodja bioznanosti. Z GFP je mogoče opazovati procese v živih celicah, ki jih pred tem odkritjem znanstveniki niso mogli videti, za razliko od drugih fluorescenčnih proteinov pa GFP živih celic ne poškoduje. Zdaj znanstveniki prav s tem proteinom med drugim prepoznajo izbruh nekaterih bolezni, na primer raka in Alzheimerjeve bolezni.

GFP je prvi izoliral Osamu Šimomura iz meduz Aequorea victoria. Ugotovil je, da se beljakovina v njih, ko je izpostavljena UV svetlobi, živo zeleno zasveti. Martin Chalfie je nato pojasnil, kako je ta protein mogoče uporabiti kot biološki marker. Roger Tsien, profesor kemije na Kalifornijski univerzi v San Diegu, pa je razširil barvno paleto in znanstvenikom s tem omogočil, da lahko sledijo več različnim biološkim procesom hkrati. Tako lahko kirurgi prav po njegovi zaslugi med operacijami na možganih vidijo obarvane živce in jih ne poškodujejo.

Kemija je Tsiena zanimala že v zgodnjih otroških letih, ko je kot tretji otrok priseljencev s Kitajske v New Yorku že pri osmih letih v svoj zvezek skiciral kemijske poskuse (ta zvezek zdaj hranijo v Nobelovem muzeju v Stockholmu). Pri šestnajstih je dobil prvo nagrado na prestižnem tekmovanju za znanstvene talente, ki jo srednješolcem podeljuje podjetje Westinghouse. Kemijo je študiral na Harvardu, doktoriral pa je iz fiziologije na Cambridgeu.