Trije kiti glavači pred Rovinjem

Včeraj zvečer so v morju pred Rovinjem turisti in morjeplovci opazovali vsaj tri kite glavače (Physeter macrocephalus).

Objavljeno
25. avgust 2016 18.11
Kit glavač
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj

Rovinj - To je največja vrsta zobatih kitov, nam je povedal Tilen Genov, dober poznavalec morskih sesalcev, sicer ustanovitelj društva Morigenos. Glavač običajno živi v globokih morjih in se lahko potopi globlje od tisoč metrov, pri čemer lahko plava pod vodo neprekinjeno tudi več kot eno uro.

Povsem značilno zanj je, da se zato na površini zadrži dalj časa in da se dodobra nadiha, kar je bil primer tudi z enega od posnetkov pred Rovinjem, ki so na spletu dostopni javnosti. Po besedah Tilna Genova dosežejo mlade živali in samice velikost desetih metrov, samci pa tudi do 20 metrov. So izjemni plavalci, saj se v globinah lotijo tudi nevarnih mega lignjev, ki lahko dosežejo deset metrov v dolžino.

Na splošno so kiti lahko človeku nevarni že zaradi svoje velikosti, zato Genov ne priporoča plavanja ob njih, pa tudi sicer poziva, da jim opazovalci ne bi pridejo bližje od 50 metrov in da jih pri tem ne preganjajo.

Naše morje je zanje plitvo, zato obstaja resna nevarnost, da bi nasedli. Iz primerov nasedlih kitov lahko sklepamo, da sploh niso tako redki v Jadranu. Leta 2014 je nasedlo sedem glavačev v bližini mesta Vasto (pred tem so jih opazovali pri Visu), štiri so rešili, leta 2009 jih je na polotoku Gargano poginilo sedem. Leta 1853 je šest glavačev nasedlo pri Novigradu, njihove kosti imajo še danes na Dunaju, v Trstu in v Monacu. Leta 1555 je glavač nasedel v Sečoveljskih solinah. Tedaj še niso vedeli za njegovo ime, vendar so ga domačini natančno narisali in imenovali morsko čudo (miracolo di mare), kar je še danes dostopna listina v mestnem arhivu. Leta 1895 so glavača ulovili med Korčulo in Lastovim (okostje je v Zagrebu). Tilen Genov prosi vse, ki bi jih opazili, da društvu Morigenos to sporočijo na 031 771 077.