Tudi pri prašičih je tako, da niso vedno razpoloženi

Znanstveniki z Univerze Lincoln objavili prvo raziskavo o osebnosti in čustvovanju prašičev.

Objavljeno
16. november 2016 14.54
mpi pujs
N. Č.
N. Č.
Tudi prašiči imajo lahko osebnost, je pokazala raziskava o vplivu kognitivne naravnanosti prašičev do sveta. Raziskava, ki so jo opravili na britanski University of Lincoln in objavili v Biology Letters, si niti ne bi zaslužila posebne pozornosti, če ne bi znanstveniki v uvodu zapisali, da je bila to prva raziskava o stabilnosti in čustvenih spremembah, ki so jo opravili na živalih.

Znanstveniki so testirali 36 udomačenih prašičev. V dveh ločenih posodah so jim ponudili čokolado in zrna kave, posodi pa postavili na nasprotni strani. Pozneje so dodali še tretjo, prazno posodo in začeli raziskavo.

Prašiče, ki so se sprehodili do tretje posode, čeprav ni nujno, da bi v njej kaj našli, so označili za optimistične, saj da želijo preveriti, ali se v skrivnostni posodi skriva pozitivno presenečenje. Prašiče, ki so bili za tretjo posodo nezainteresirani, pa so označili za pesimistične, češ da so v pričakovanju slabega izida, torej da bodo v njej našli le zrna kave, in ne sladkarij.

Rezultati raziskave kažejo, da je presoja pri živalih podobna človekovi, je povedala sodelujoča pri raziskavi dr. Lisa Collins. S sodelavci je tudi pokazala, da so bili bolj pozitivno naravnani prašiči, ki so živeli v boljših pogojih, z več prostora za gibanje. Počutje pa se je pozneje izboljšalo tudi prašičem s slabšimi bivanjskimi pogoji, ko so jih prestavili v boljši prostor.