Biometrija: Vsi na kamerah - vsi sumljivi?

Tretjina prebivalcev Velike Britanije je zaradi budnega očesa nadzornih kamer že v sistemu policijske preverbe.

Objavljeno
05. februar 2015 12.24
K. V., Delo.si
K. V., Delo.si

Kot piše 21st Century Wire je uvedba biometrične tehnologije za prepoznavnost obrazov zaskrbljujoča, če gre nekritično mimo neobveščene javnosti. Kot navaja članek, sta »boj proti terorizmu« in preprečevanje kriminala razlog, da je policija pridobila posnetke obrazov 33 odstotkov Britancev. Shranjuje jih v računalniškem sistemu, ki omogoča prepoznavo njihovih obraznih značilnosti.

18 milijonov posnetkov je zdaj že ustrezno povezanih z osebnimi podatki, torej ima policija pripravljen seznam »potencialnih osumljencev«, čeprav gre za državljane, ki niso v prekršku, niti nimajo kriminalne preteklosti.

Medtem so na drugem koncu oceana, v ZDA, sistemi nadzora že tako izpopolnjeni, da so skoraj na las podobni orwellovskim metodam: za nadzor ljudi in pridobitev posnetkov tam uporabljajo tudi drone.

Bodo na seznamu vsi, ki ne kimajo?

Avtor prispevka opozarja, da se na seznamu potencialnih teroristov lahko znajdejo tudi različni aktivisti, ki niso naklonjeni državnim in korporacijskih strukturam: nasprotniki uvedbe gensko spremenjene hrane, aktivisti za svobodno izbiro pri cepljenju, ekologi, kritiki farmacije, starši, ki doma šolajo otroke, in, ne nazadnje, novinarji.

Z možnostjo zbiranja podatkov in posnetkov o posameznikih pa se poveča tudi možnost zlorabe in nadzora, kar prinaša v demokracijo nove izzive, BBC pa opozarja tudi, da je uporaba večjega števila posnetkov nadzornih kamer lahko pravno sporna.

Komisar za bimoetrijo iz Velike Britanije, Alastair MacGregor, obenem sprašuje, kakšne so možne posledice za ljudi, ki jih biometrični program določi za potencialno sumljive, čeprav so povsem nedolžni. Napaka v računalniškem sistemu lahko pomeni, da policiste preusmeri s prave poti pri preiskovanju primerov.

Policijski strokovnjak Andy Ramsay pa miri javnost in pojasnjuje, da je biometrična prepoznava obraza zanesljiva metoda, ki utegne pri preiskovanju kaznivih dejanj zaradi učinkovitosti celo prekositi DNA teste in prstne odtise, ki jih pri svojem delu zdaj uporablja policija.