Žirafam grozi izumrtje. Na seznamu tudi ječmen in oves

V zadnjih treh desetletjih je število žiraf upadlo za okrog 40 odstotkov.

Objavljeno
08. december 2016 10.54
Kenya Disappearing Giraffes
N. Č.
N. Č.

Cancun − V zadnjih treh desetletjih je število žiraf dramatično upadlo, za okrog 40 odstotkov, ugotavlja Mednarodna unija za ohranitev narave (IUCN).

Žirafe so se tako znašle na rdečem seznamu ranljivih živali, ki jim grozi izumrtje. Še leta 1985 je veljalo, da jih v Afriki živi približno 155.000, zdaj se je njihovo število zmanjšalo na 97.000 v letu 2015.

Razlogi za čedalje manjšo populacijo teh najvišjih kopenskih živali na svetu so predvsem nezakoniti lov, vse večje farme, območja z minami in državljanske vojne v številnih predelih Afrike. V severni Keniji, Somaliji in Etiopiji, ki mejijo na Južni Sudan, žirafe pomenijo vojno krmo, poroča BBC.

Po mnenju strokovnjaka za žirafe Juliana Fennessyja se žirafam dogaja »tiho izumrtje«. Če boste obiskali safari, se vam bo sicer zdelo, da so povsod okrog vas, a so močno ogrožene. V preteklem obdobju je veljalo, da so ogroženi predvsem sloni in nosorogi, no, zdaj so najbolj ogrožene žirafe, je dejal Fennessy. Predvsem je pomembno to, da lahko s pravilnim pristopom zagotovimo, da živali ostanejo in živijo v divjini. Veliko živalskih vrst jim je s takšnimi pristopi uspselo ohraniti in žirafe so lahko zagotovo ena izmed njih.

Na dopolnjenem rdečem seznamu ogroženih vrst so tudi nekatere ptice, med njimi afriški sivi papagaj, ki je postal že domača žival. Med ljudmi so posebej priljubljeni, saj so sposobni oponašati človeški govor. Na najnovejši seznam so dodali več kot 700 ptičjih vrst, med njimi jih je 11 odstotkov na robu preživetja.

Prvič so v IUCN ocenili tudi kmetijske pridelke. Na rdeči seznam sta se uvrstili žiti ječmen in oves ter tudi sončnice in mango.

»Pred vladami je velika odgovornost, da naredijo nekaj za ohranitev biološke raznovrstnosti − ne samo zase, temveč tudi za varnost hrane in trajnostni razvoj,« je dejal vodja IUCN Inger Andersen.